ذکر ایام هفته
  حوزه نت
  پایگاه های اسلامی

  سایت رهبری
  بیانات رهبری
آیت الله جعفری تهرانی
  بیانات رهبری
  خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه از فرم زیر استفاده نمایید

ایمیل*
تلفن همراه*
تصویر امنیتی
استفتائات جدید

اگر توقیف ودیعه مسکن موجب شود که مستأجر را از خانه استیجارى بیرون کنند و بى‌‌سرپناه شود، ودیعه مسکن نیز حکم خانه مسکونى را دارد و از مستثنیات دَین است.


جدیدترین استفتائات

ودیعه مسکن 

س: آیا ودیعه اجاره مسکن از مستثنیات دَین محسوب مى‌شود یا خیر؟ چنانچه فردى ودیعه اجاره ملکِ مسکونى را پرداخته است و اگر این ودیعه توقیف شود بى‌‌سرپناه مى گردد، مى‌تواند از مصابق مستثنیات دَین محسوب شود یا خیر؟
ج) اگر توقیف ودیعه مسکن موجب شود که مستأجر را از خانه استیجارى بیرون کنند و بى‌‌سرپناه شود، ودیعه مسکن نیز حکم خانه مسکونى را دارد و از مستثنیات دَین است.


ژلاتین حیوان ذبح نشده 

س: آیا ژلاتین‌هاى تهیه شده از اجزاى حیوانات حلال گوشت که ذبح شرعى نشده‌اند، حلال شمرده مى‌شود؟
ج) ژلاتین‌هاى تهیه شده از استخوان‌ حیوان‌هاى حلال گوشت که ذبح شرعى نشده‌اند، چنانچه ظاهر استخوان را قبل از تبدیل به ژلاتین تطهیر کنند پاک و حلال‌اند، اما ژلاتین‌هاى تهیه شده از پوست حیوانات حلال گوشت که ذبح شرعى نشده‌اند، نجس و حرام است.

تحقق استحاله در ژلاتین 

س: آیا ژلاتین تهیه شده از اجزاى حیوانات حرام گوشت، به دلیل چندین بار تغییر و تحول کلى، مشمول استحاله مى‌گردد؟
ج) تحقق استحاله محرز نیست، لذا ژلاتین‌هاى تهیه شده از اجزاء حیوانات حرام گوشت حرام‌اند.


انجام طواف در سازه جدید دور کعبه 
س: با توجه به ایجاد سازه موقت در اطراف کعبه در دو طبقه که طبقه اول آن برابر با وسط کعبه قرار دارد، طواف در طبقه اول و دوم این سازه از نظر شرعى چه حکمى دارد؟
ج) در فرض سؤال طواف در طبقه اول صحیح است ولى در طبقه دوم محل اشکال است، و براى افراد ناتوان که ناچار از طواف در طبقه دوم مى‌باشند، احتیاط این است که علاوه بر آن نایب نیز بگیرند.

 

اجرت دریافتى حج و نماز و روزه سا‌ل‌هاى بعد 
س: شخصى متعهد شده است که در سال بعد حج نیابتى انجام دهد لکن کل مبلغ را هنگام قرارداد دریافت مى‌کند همچنین فرد دیگرى تعهد نموده است که کارى را در آینده ولو در سال‌هاى بعد انجام دهد همانند انجام صوم و صلاة استیجارى و انجام برخى از قراردادهاى کارى که طى چند سال باید انجام گیرد حال اگر این شخص اجرت کارش را در همان ابتدا دریافت کند و هنگام سال خمسى او فرا رسد لکن هنوز عمل را انجام نداده است آیا به این پول خمس تعلق مى‌گیرد و یا به این دلیل که هنوز کار را انجام نداده است و یا به خاطر اینکه وقت انجام کار سال بعد و یا سا‌ل‌هاى بعد مى‌باشد درآمد «سالِ قرارداد» و دریافت پول محسوب نمى‌شود و خمس ندارد.
ج) صدق فائده بر اجرت حجى که هنوز آن را انجام نداده و نیز بر اجرت صوم و صلاتى که  قرار است در سال بعد انجام دهد، معلوم نیست و نمى‌توان آن را از ارباح سال جارى دانست، پس خمس در آن واجب نیست.

وقت زکات کشمش
س: خواهشمند است نظر مبارک را در خصوص وقت تعلّق زکات به کشمش بیان فرمایید.
ج) زکات کشمش در هنگامى واجب مى‌شود که بر آن انگور گفته شود و پیش از آن زکات تعلّق نمى‌گیرد.

ماهى در تور صیّاد
س: ماهیانى که در داخل آب و در تور صیّاد مرده‌اند آیا حلال مى‌باشند؟ 
ج) ماهى که در داخل تور صیّادى مى‌میرد حلال است.

ملاک وطن جدید براى اقامت هفت هشت سال 
س: آیا براى صدق وطن، قصد و بناى زندگى به مدت هفت، هشت سال لازم است و یا صرف اقامت این مدت ولو بدون قصد زندگى کفایت مى‌کند؟ یعنى اگر مثلاً پنج سال در شهرى اقامت داشت بدون اینکه از اول بداند چند سال خواهد ماند و بعد تصمیم بگیرد دو سال دیگر در آن شهر زندگى کند، این امر براى صدق وطن کفایت مى‌کند؟ 
ج) اگر در طول این مدت همواره ترقّب و احتمال خروج از این محل را داشته است، صدق وطن مشکل است ولى اگر از اول بناى ماندن در آنجا را و لو بدون تعیین زمان داشته و مثلاً پنج سال بر این حال گذشته است و اکنون قصد دارد دو سه سال دیگر هم بماند ظاهر آن است که بر این شخص، مسافر صدق نمى‌کند و این وضعیت براى صدق وطن کافى است.

منبع:پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری (حفظهالله)

 


Share

ارسال دیدگاه
متن پیام : *
نام :
پست الکترونیک :
آدرس وب :
تصویر امنیتی :
 
 
 

  سایت مراجع
 کانال تلگرام
کانال هیئت رهپویان آل طه
کانال جام معرفت
کانال ادامه من

  جام معرفت
نماز ظهر عاشورا
  اساسنامه

  لوگوی سایت
برای قرار دادن لوگوی تبلیغاتی سایت آدرس زیر را کپی کرده و در وبلاگ و یا سایتتان قرار دهید www.rahtousheh.com/Files/102488/logo.swf
نشر تراث
کانون نخبگان
ایران هسته ای
  اخبار هیئت

  اوقات شرعی
  حدیث روز

حدیث موضوعی
 پیامک مذهبی

 نور سافت
  آمار سایت
» امروز :
» تعداد بازدید کننده : 1200
» تعداد بازدید : 1905
» دیروز :
» تعداد بازدید کننده : 1278
» تعداد بازدید : 1315
» کل بازدید ها :
» تعداد بازدید کننده : 2935395
» تعداد بازدید : 3541969
  جستجو