ذکر ایام هفته
  حوزه نت
  پایگاه های اسلامی

  سایت رهبری
  بیانات رهبری
آیت الله جعفری تهرانی
  بیانات رهبری
  خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه از فرم زیر استفاده نمایید

ایمیل*
تلفن همراه*
تصویر امنیتی
خانواده / بحران کنترل جمعیت / نگرانی رهبری و وظیفه امت

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: رهبر انقلاب تأکید کردند:"مسئله عقیم‌سازی و جلوگیری باید جداً جلویش گرفته شود. دستگاه‌های دولتی مطلقاً به خود اجازه ندهند که پول بیت‌المال صرف شود برای اینکه نسل متوقف شود"...

 

روایتی از دیدار شورایعالی انقلاب فرهنگی با رهبر انقلاب

 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: رهبر انقلاب تأکید کردند:"مسئله عقیم‌سازی و جلوگیری باید جداً جلویش گرفته شود. دستگاه‌های دولتی مطلقاً به خود اجازه ندهند که پول بیت‌المال صرف شود برای اینکه نسل متوقف شود".

محمدرضا مخبردزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفت‌وگو با تسنیم، درباره تحدید نسل و تأکیداتی که رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیرشان با اعضای شورای انقلاب فرهنگی در این خصوص داشتند، گفت: مقام معظم رهبری در دیدار اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی مباحث مختلفی مطرح کردند. از جمله یکی از موضوعات مهمی را که تأکید داشتند توجه به مسئله افزایش جمعیت بود.

وی با اشاره به اینکه مراحل تدوین لایحه افزایش جمعیت در مجلس شورای اسلامی در حال پیگیری است، افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی از چند سال پیش در موضوع جمعیت فعالیت‌های مطالعاتی عمیقی را انجام داده که حاصل آن مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص در معرض بودن و افول شدید جمعیت کشور است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: نرخ باروری در کشور در سال شصت و پنج 6.4 درصد بوده و قرار بود در سال 90 به 4 درصد تبدیل شود که متأسفانه در سال 71 در نرخ باروری به 4 درصد رسیدیم و در سال 90 نرخ باروری به 1.7 درصد رسید که زیر حد جانشینی است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: حد جانشینی جمعیت یعنی اینکه هر پدر و مادر حداقل 2 فرزند داشته باشند و اگر چنین شود یک جامعه ثبات جمعیتی پیدا می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران تأکید کرد: با توجه به سیاست‌های کنترل جمعیتی که در 20 سال گذشته در کشور انجام گرفته، قرار بود اگر هم بحث کنترل جمعیت در مقطعی پس از انقلاب اسلامی و در سال‌های 64 و 65 تأیید داشت، اما قرار بود پایشی در این خصوص انجام شود و مواظبت شود تا نرخ باروری از زیر حد جانشینی عبور نکند.

وی با بیان اینکه چون این غفلت صورت گرفت جمعیت کشور به‌شدت در معرض کاهش قرار گرفت، افزود: این حادثه‌ای که اکنون اتفاق افتاده حاصل همان سیاست‌های گوناگون کنترل جمعیت است که از جمله آنها سیاست پیشگیری از باروری به‌صورت سازماندهی و مدیریت شده و با استفاده از وسایل پیشگیری و با استفاده از عقیم کردن مردان و زنان است.

وی همچنین اظهار داشت: این اقدامات مربوط به سیاست‌های کنترلی بوده که سال‌های سال یکی از آسیب‌های جدی ما در ارتباط با مسئله جمعیتی است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: امروز بحث جمعیتی موضوع اساسی ماست و خطر کاهش نسل برای آینده، کشور جمهوری اسلامی و ایران عزیز را در معرض خطر قرار داده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب چندین سال است که به مسئله افزایش جمعیت و راهکارهای برون‌رفت از کاهش جمعیت و نرخ باروری جمعیت برای رسیدن به حد قابل قبول تأکید کرده‌اند.

وی افزود: در دیدار اخیری که اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با مقام معظم رهبری داشتند، باز هم مسئله جمعیت جزو محورهایی بود که معظم‌له بر آن تأکید کردند.

مخبردزفولی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب در این دیدار تأکید کردند که "مسئله عقیم‌سازی و جلوگیری باید جداً جلویش گرفته شود. دستگاه‌های دولتی مطلقاً به خود اجازه ندهند که پول بیت‌المال صرف شود برای اینکه نسل متوقف شود".

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: این فرمایشات رهبری نشان می‌دهد که ایشان توجه ویژه‌ای به بحث جمعیت دارند و بر جایز نبودن صرف بیت‌المال برای تهدید نسل و کنترل جمعیت تاأکید دارند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد تأکید رهبر انقلاب به موضوع جمعیت فتوای ایشان است و معظم‌له به‌عنوان ولی‌فقیه و ولی امر مسلمین بر این بحث تأکید حکومتی دارند، گفت: لایحه و طرح موضوع جمعیت در مجلس در حال طی مراحل قانونی است و امیدواریم زودتر این لایحه به نتیجه برسد و مجلس هم کمک کند تا این موضوع به ثمر برسد تا سیاست‌های تشویقی برای فرزندآوری مورد توجه قرار گرفته استفاده از وسایل گوناگون پیشگیری و جلوگیری از باروری با استفاده از امکانات بیت‌المال و دولتی جلویش گرفته شود.


Share

ارسال دیدگاه
متن پیام : *
نام :
پست الکترونیک :
آدرس وب :
تصویر امنیتی :
 
 
 

  سایت مراجع
 کانال تلگرام
کانال هیئت رهپویان آل طه
کانال جام معرفت
کانال ادامه من

  جام معرفت
نماز ظهر عاشورا
  اساسنامه

  لوگوی سایت
برای قرار دادن لوگوی تبلیغاتی سایت آدرس زیر را کپی کرده و در وبلاگ و یا سایتتان قرار دهید www.rahtousheh.com/Files/102488/logo.swf
نشر تراث
کانون نخبگان
ایران هسته ای
  اخبار هیئت

  اوقات شرعی
  حدیث روز

حدیث موضوعی
 پیامک مذهبی

 نور سافت
  آمار سایت
» امروز :
» تعداد بازدید کننده : 1227
» تعداد بازدید : 1932
» دیروز :
» تعداد بازدید کننده : 1278
» تعداد بازدید : 1315
» کل بازدید ها :
» تعداد بازدید کننده : 2935422
» تعداد بازدید : 3541996
  جستجو