ذکر ایام هفته
  حوزه نت
  پایگاه های اسلامی

  سایت رهبری
  بیانات رهبری
آیت الله جعفری تهرانی
  بیانات رهبری
  خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه از فرم زیر استفاده نمایید

ایمیل*
تلفن همراه*
تصویر امنیتی
معرفی کتاب/ پرونده ناو وینسنس در"شلیک کن و فراموش کن"بررسی شد

به گزارش روابط عمومی مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی،این مرکز در جدیدترین اثر خود کتاب«شلیک کن و فراموش کن» تألیف خانم خدیجه امیر خانی با موضوع حمله ناو وینسنس آمریکایی در سال 1367 به هواپیمایی پرواز 655 ایرباس ایرانی را منتشر نمود.

در روز دوازده تیر 1367، در فاصله‌ی 150 مایلی بندرعباس، ناوِ هواپیمابرِ فوقِ مدرنِ وینسنس که به محدوده‌ی آب‌های ایران وارد شده بود، پیام رمزی از قرارگاه عملیاتی ناوگان پنجم آمریکا در منامه دریافت کرد. متن پیام این بود: «به سوی هر نوع هواپیمای ایرانی که بر فراز آب‌های خلیج فارس پرواز می‌کند، شلیک شود». آنها هواپیمای مسافربری ایران را که در آسمان آب‌های اطراف جزیره «هنگام» حرکت می‌کرد با دو موشک مورد اصابت قرار دادند و همه‌ی مسافران و خدمه‌ی آن را به شهادت رساندند.

این اقدام پایان تلاش‌های آمریکا در اعمال فشار به ایران برای قبول قطعنامه‌ی 598 بود؛ فشارهایی که از فروردین 1367 شروع شده بود.

آمریکایی‌ها در ابتدا منکر این حمله شدند اما پس از آنکه خبرِ سقوط این هواپیما از رسانه‌های عمومی پخش شد، اعلام کردند در این شلیک دچار اشتباه شده‌اند. این اعتراف که در حقیقت یک عقب‌نشینی استراتژیک بود، از نظر ایرانی‌ها پذیرفته نشد. مدتی بعد «دیوید کارلسون»، فرمانده‌ ناو «سایدز» که در اجرای عملیات دست داشت، در برنامه‌ی «روی خط شب» از تلویزیون ملی آمریکا گفت: براساس دستور «راجرز» یک تهاجم را سامان داده است که چند هفته قبل از آن برنامه‌ریزی شده بود تا ایرانیان را مجبور به عقب‌نشینی در جنگ با عراق کنند.

مدتی بعد دخترِ «ویل راجرز»، کاپیتانِ ناو وینسنس، به دلیل اقدامی که او انجام داده بود خودکشی کرد. پس از آن ویل راجرز به افکار عمومی جهان توضیح داد که ساقط‌کردن هواپیمای مسافربری ایران به دستور مقامات ارشد ارتش آمریکا بوده و او اراده‌ای در انجام این کار نداشته است.

در حقیقت هواپیمای ایرباس جمهوری اسلامی، تشت رسوایی آمریکا بود که از فراز آسمان فرو افتاد و حباب آبروی نداشته‌ی این مستکبر حقوق بشر را ترکاند.

اثر پیش رو در شمارگان2500 نسخه و 276 صفحه و به قیمت 65.000 ریال روانه بازار نشر گردیده است.

 
  • لازم به ذکر است علاقمندان جهت تهیه این کتاب می توانند به فروشگاه این مرکز در خیابان انقلاب،خیابان ۱۲فروردین،بعد از خیابان شهدای ژاندارمری نبش مجتمع ناشران و یا با شماره تلفن های ۶۶۹۵۳۶۰۷ و ۶۶۹۶۱۵۳۶ تماس بگیرند.

 

Share


  سایت مراجع
 کانال تلگرام
کانال هیئت رهپویان آل طه
کانال جام معرفت
کانال ادامه من

  جام معرفت
نماز ظهر عاشورا
  اساسنامه

  لوگوی سایت
برای قرار دادن لوگوی تبلیغاتی سایت آدرس زیر را کپی کرده و در وبلاگ و یا سایتتان قرار دهید www.rahtousheh.com/Files/102488/logo.swf
نشر تراث
کانون نخبگان
ایران هسته ای
  اخبار هیئت

  اوقات شرعی
  حدیث روز

حدیث موضوعی
 پیامک مذهبی

 نور سافت
  آمار سایت
» امروز :
» تعداد بازدید کننده : 565
» تعداد بازدید : 576
» دیروز :
» تعداد بازدید کننده : 948
» تعداد بازدید : 970
» کل بازدید ها :
» تعداد بازدید کننده : 2933482
» تعداد بازدید : 3539325
  جستجو