ذکر ایام هفته
  حوزه نت
  پایگاه های اسلامی

  سایت رهبری
  بیانات رهبری
آیت الله جعفری تهرانی
  بیانات رهبری
  خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه از فرم زیر استفاده نمایید

ایمیل*
تلفن همراه*
تصویر امنیتی
معرفی کتاب/ کتاب « یاد و یادگار »

کتاب « یاد و یادگار »، خاطراتی از دیدار حضرت آیت الله‌العظمی خامنه‌ای (مدّظلّه‌العالی) با همسر مکرّمه‌ی حضرت امام (قدّس سرّه‌الشرّیف) در مراسم بزرگداشت بانوی انقلاب در هفته‌ی مقام زن رونمایی شد.

کتاب حاضر به کوشش موسسه‌ی پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی در ششمین سالگرد درگذشت بانو ثقفی، همسر امام(ره) با حضور جمعی از مسئولین در سالن اجلاس سران در تاریخ 23 فروردین‌ماه رونمایی شد.

آنچه در این کتاب مختصر و کم حجم جمع‌آوری و به علاقمندان رهبر کبیر انقلاب اسلامی و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی قدّس سرّه‌الشرّیف، تقدیم می‌شود نمونه‌هایی است از بیانات و گفتگوهای حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظّم انقلاب اسلامی (مدّظلّه‌العالی) در دیدار با همسر مکرّمه‌ی حضرت امام(ره) که به علاقمندان اسلام ناب محمّدی و پیروان راه امام راحل(ره) تقدیم می‌شود.

آنچه در این دیدارها بیان شده نمایانگر حقائقی نورانی از شخصیت الهی امام عزیز رضوان‌‌الله‌علیه و حاکی از اعتقاد و ارادت ویژه‌ی رهبر معظّم انقلاب دام‌ظلّه به امام بزرگوار قدّس سرّه و علل این باور و عشق و نیز حاوی نکته‌ها و درسهای فراوان برای پیروان راه آن امام راحل قدّس سرّه است.

مقدمه کتاب "یاد و یادگار"

آنچه در این کتاب مختصر و کم حجم جمع‌آوری و به علاقمندان رهبر کبیر انقلاب اسلامی و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی‌قدس‌سره الشریف، تقدیم می‌شود نمونه‌هایی است از بیانات و گفتگوهای حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای رهبر معظّم انقلاب اسلامی‌مدظله‌العالی در دیدار با همسر مکرّمه‌ی حضرت امام ره که مؤسسه‌ی فرهنگی پژوهشی انقلاب اسلامی به مناسبت برگزاری همایش بزرگداشت مرحومه بانو ثقفی تهرانی، همسر مکرّمه‌ی حضرت امام رحمت‌الله‌علیهما، به علاقمندان اسلام ناب محمدی و پیروان راه امام راحل ره تقدیم می‌کند.

پس از ارتحال جانسوز حضرت امام ره در خرداد 1368، مقام معظّم رهبری دام‌ظلّه هر ساله برای احوالپرسی، عیادت و زیارت همسر گرامی امام عظیم الشان قدس سره الشریف دیدار یا دیدارهایی با ایشان داشته‌اند. همه‌ی دیدارها بجز دیدار آخر در بهمن 1387 که در بیمارستان و برای عیادت از ایشان صورت گرفت در بیت حضرت امام ره در جماران و تا سال 1373 و فقدان جانسوز حجت الاسلام والمسلمین حاج سیداحمد خمینی رحمت الله علیه با حضور ایشان صورت پذیرفته است.

آنچه در این دیدارها بیان شده نمایانگر حقائقی نورانی از شخصیت الهی امام عزیز رضوان الله علیه و حاکی از اعتقاد و ارادت ویژه‌ی رهبر معظم انقلاب دام‌ظلّه به امام بزرگوارقدس سره و علل این باور و عشق و نیز حاوی نکته‌ها و درسهای فراوان برای پیروان راه آن امام راحل قدس سره است. معظّم‌له در اولین روزهای پس از ارتحال امامره فرمودند:

امروز بزرگترین وظیفه‌ی ما ملت ایران که مریدان قدیم و اولین یاران امام خمینی ره بودیم، این است که درسهای آن امام بزرگوار را مرور کنیم. شخصیت عظیم رهبر کبیر انقلاب و جوهر درخشانی که همه‌ی دنیا را تحت تأثیر قرار داد، در درسها و بیانات و رهنمودهای او آشکار شده است. البته همه‌ی ما با شناخت کامل آن شخصیت عظیم خیلی فاصله داریم و بدون مبالغه و اغراق باید گفت که هنوز ابعاد بسیاری از شخصیت آن روح ملکوتی و انسان بزرگ و والا برای ما شناخته شده نیست.15/تیر/1368

آنچه از ملاحظه و دقت در همین چند یاد و خاطره برای خواننده‌ی بصیر حاصل میشود نکاتی ارزشمند و راهگشا در سیر تکاملی انسان مؤمن انقلابی برای زندگی به سبک اسلامی و پیامهایی مهم برای فعالان و دغدغه‌مندان فکری و فرهنگی است که در ذیل به چند نمونه از آن اشاره میشود:

1. نگاه الهی به حوادث و وقایع و تحلیل کلّی از شرایط، از ورای حوادث تلخ و شیرین روزگار به حکمت الهی نگریستن و در نتیجه شاکر دائمی بودن بر مشیّت الهی. (صفحات 1، 2)

2. ارادت عمیق، قلبی و خالصانه و واقعی به حضرت امام ره و تصریح به عشق ورزیدن به آن مراد ورای تمامی شئون استادی و حتی رهبری انقلاب عظیم اسلامی، که نشانه‌ها و نتایج این عشق الهی در جایجای این کتاب و در انبوه بیانات معظّم‌له در طول سالهای قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون آشکار است. (صفحات 3، 15، 16، 29)

3. تشخیص و تمیز ویژگیها و خصوصیات اعتقادی و رفتاری امام راحل قدس سره و سبک زندگی شخصی، اجتماعی و سیاسی ـ فرهنگی آن حضرت و تاکید و توصیه به شناخت آن بعنوان الگویی برای همه‌ی نسلها در همه‌ی اعصار مخصوصاً برای نسل جوان؛ خصوصیاتی همچون اعتقاد راسخ به انقلاب و نظام اسلامی عبادت و تهجّد شبانه، عدم هراس و ترس از دشمن، که این ویژگیها امام را به اسوهای برای همه‌ی مردم خصوصاً جوانان و اهل علم و تحقیق تبدیل میکند.

امام فقید عظیم الشأن رضوان اللَّه تعالی علیه که حقاً از همه جهت اسوه بودند ـ این کلمه‌ی «همه جهت» را من باتوجه عرض میکنم ـ واقعاً از هر بعدی انسان نگاه میکند، می‌بیند جا دارد که انسانها وطلاب علم و روّاد طریق هدایت مردم، بهایشان اقتدا کنند.04/دی/1369 (صفحات 13، 23، 33ـ36، 39ـ42، 52ـ53، 63ـ64)

4. تجلی تقوا در تمامی ابعاد زندگی شخصی، سیاسی ـ اجتماعی، و عبادی که مهمترین عامل موفقیت امام راحل ره بوده است. مقام معظم رهبری درباره‌ی این خصوصیت حضرت اما ره میفرمایند:

تقوا در زندگی امام بزرگوارِ ما صرفاً به معنای انجام کارهای عبادی نبود؛ تقوا در همه امور بود. تقوا یعنی مراقب درستیِ کار و عمل؛ بخصوص در آنجایی که به مسائل مهم ارتباط می‌یابد. درس و معاشرت و حضور در مرکز تحصیلی و حضور در میان جامعه و خانواده و محیطهای زندگی هم مظهر تقواست. در همه اینها شما به عنوان یک جوان برگزیده ـ که برای یکی از مهمترین کارهای این کشور انتخاب و پذیرفته شدهاید ـ باید آن را در مقابل خودتان قرار دهید. تقوا یعنی مراقبت از رفتار و گفتارتان، با همان روحیه نوآوری و ابتکار و فعّال بودن و نشاط جوانی. وقتی تقوا با روحیه جوانی و به کار بردن استعدادهایی که در شما وجود دارد، همراه شود، معجزه‌ها خواهد آفرید.29/اردیبهشت/1378

5. تأکید بر اهمّیّت خانواده توجّه به وجود نعمت همسرِ همراه، فداکار، صبور، ایثارگر و مستحکم؛ و تکریم همسر. (صفحات 9، 10، 27، 31، 69ـ70)

6. توجّه به نعمت زندگی در دوران حیات حضرت امام ره و آثار این هم‌عصری و فواید آن برای بهره‌مندان از این فرصت بی‌نظیر الهی! (صفحات 31ـ32)

7. توصیه به اهمّیّت تشکیل خانواده در اولین و بهترین فرصت و شرایط براساس الگوی زندگی اسلامی. (صفحات 49، 67)

8. اهمیت حفظ، اشاعه، ترویج و انتشار ابعاد زندگی سیاسی ـ اجتماعی ـ فرهنگی و خانوادگی امام راحل ره و بیان زیبایی‌های الهی در حیات آن امامره که بهترین سرمشق و الگو برای همه‌ی انسانها مخصوصاً مسلمانان عصر حاضر و نسلهای بعدی است انشاءالله. (صفحات 17ـ19، 43)

در کتاب حاضر، بیانات بدون لحاظ ترتیب تاریخی دیدارها و براساس تناسب محتوایی در کنار یکدیگر آمده است. بیانات رهبر انقلاب دام‌ظلّه و نیز عناوینی که عیناً از بیانات ایشان انتخاب شده به رنگ سبز و بیانات همسر مکرمه امام رحمت الله علیهما و دیگر حاضران به رنگ سیاه درج شده و در موارد محدودی که به علت کیفیت نامطلوب صوت و فیلم گوینده نامشخص است، دایره سیاه گذاشته شده است. برای زیباسازی متن توضیحات لازم در پرانتز با اندازه حروف کوچکتر در بین بیانات آورده شده است.

برای تهیه و خرید کتاب یاد و یادگار اینجا را کلیک کنید.

همچنین می‌توانید عدد 7 را به سامانه پیامکی 100020120 ارسال کنید. 


Share


  سایت مراجع
 کانال تلگرام
  جام معرفت
نماز ظهر عاشورا
  اساسنامه

  لوگوی سایت
برای قرار دادن لوگوی تبلیغاتی سایت آدرس زیر را کپی کرده و در وبلاگ و یا سایتتان قرار دهید www.rahtousheh.com/Files/102488/logo.swf
نشر تراث
کانون نخبگان
ایران هسته ای
  اخبار هیئت

  اوقات شرعی
  حدیث روز

حدیث موضوعی
 پیامک مذهبی

 نور سافت
  آمار سایت
» امروز :
» تعداد بازدید کننده : 503
» تعداد بازدید : 562
» دیروز :
» تعداد بازدید کننده : 1265
» تعداد بازدید : 1452
» کل بازدید ها :
» تعداد بازدید کننده : 2500143
» تعداد بازدید : 3015558
  جستجو