ذکر ایام هفته
  حوزه نت
  پایگاه های اسلامی

  سایت رهبری
  بیانات رهبری
آیت الله جعفری تهرانی
  بیانات رهبری
  خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه از فرم زیر استفاده نمایید

ایمیل*
تلفن همراه*
تصویر امنیتی
فتنه/ بصیرت/2 توافق محرمانه میان ایران و 1+5 وجود دارد

طی هفته های گذشته، در محافل داخل و خارج از ایران، این موضوع مکررا مطرح شده است که میان ایران و آژانس یک تفاهم محرمانه درباره نحوه حل و فصل PMD در ماه های آینده وجود دارد.

هم ایران و هم آژانس از علنی کردن این تفاهم خودداری کرده اند.

نکته مهم این است که برخی اخبار حکایت از آن دارد که یک تفاهم محرمانه دیگر هم میان ایران و 1+5 در مذاکرات انجام شده که تاکنون نه درباره آن صحبتی شده و نه متن آن علنی گشته است.

دقیقا روشن نیست که مفاد این توافق چیست اما حدس زده می شود که محدودیت ها بر برنامه غنی سازی و برنامه تحقیق و توسعه غنی سازی ایران در این توافق محرمانه، بیش از چیزی باشد که برجام مشاهده می شود....

 

برنامه کاری با آژانس درباره PMD تنها تفاهم محرمانه شکل گرفته در حاشیه مذاکرات ایران و 1+5 نیست و حداقل یک تفاهم محرمانه دیگر نیز وجود دارد.

محمد صدری، ایران هسته ای- برخی شنیده های «ایران هسته ای» حکایت از آن دارد که برنامه کاری با آژانس دربارهPMD تنها تفاهم محرمانه شکل گرفته در حاشیه مذاکرات ایران و 1+5 نیست و حداقل یک تفاهم محرمانه دیگر نیز وجود دارد.

طی هفته های گذشته، در محافل داخل و خارج از ایران، این موضوع مکررا مطرح شده است که میان ایران و آژانس یک تفاهم محرمانه درباره نحوه حل و فصل PMD در ماه های آینده وجود دارد.

هم ایران و هم آژانس از علنی کردن این تفاهم خودداری کرده اند.

مقام های ایرانی از جمله رییس سازمان انرژی اتمی ادعا کرده اند این توافق، یک برنامه اجرایی است و محرمانه خواهد ماند.

مقام های امریکایی نیز در پاسخ به انتقادات اعضای کنگره امریکا گفته اند از محتوای این توافق خبر دارند ولی متن آن را در اختیار ندارند.

«ایران هسته ای» طی روزهای آینده جزئیات بیشتری از این توافق را منتشر خواهد کرد.

اما نکته مهم این است که برخی اخبار حکایت از آن دارد که یک تفاهم محرمانه دیگر هم میان ایران و 1+5 در مذاکرات انجام شده که تاکنون نه درباره آن صحبتی شده و نه متن آن علنی گشته است.

این تفاهم، سندی است که در آن برنامه آینده ایران در حوزه غنی سازی مورد توافق قرار گرفته و «ترتیبات دراز مدت برای غنی سازی در ایران» نامیده شده است.

در این سند مشخص شده است که ایران تا 15 سال آینده در برنامه غنی سازی خود چه گام هایی را خواهد برداشت.

ایران موظف است پس از اجرای پروتکل الحاقی، طی یک اظهارنامه تفصیلی، برنامه 10 ساله هسته ای خود را به اطلاع آژانس برساند.

برخی منابع به «ایران هسته ای» گفته اند احتمالا در آن اظهارنامه –که پس از آغاز اجرای توافق تقدیم آژانس خواهد شد- مفاد همین توافق با 1+5 تکرار می شود.

دقیقا روشن نیست که مفاد این توافق چیست اما حدس زده می شود که محدودیت ها بر برنامه غنی سازی و برنامه تحقیق و توسعه غنی سازی ایران در این توافق محرمانه، بیش از چیزی باشد که برجام مشاهده می شود.


Share


  سایت مراجع
 کانال تلگرام
کانال هیئت رهپویان آل طه
کانال جام معرفت
کانال ادامه من

  جام معرفت
نماز ظهر عاشورا
  اساسنامه

  لوگوی سایت
برای قرار دادن لوگوی تبلیغاتی سایت آدرس زیر را کپی کرده و در وبلاگ و یا سایتتان قرار دهید www.rahtousheh.com/Files/102488/logo.swf
نشر تراث
کانون نخبگان
ایران هسته ای
  اخبار هیئت

  اوقات شرعی
  حدیث روز

حدیث موضوعی
 پیامک مذهبی

 نور سافت
  آمار سایت
» امروز :
» تعداد بازدید کننده : 1119
» تعداد بازدید : 1824
» دیروز :
» تعداد بازدید کننده : 1278
» تعداد بازدید : 1315
» کل بازدید ها :
» تعداد بازدید کننده : 2935314
» تعداد بازدید : 3541888
  جستجو