ذکر ایام هفته
  حوزه نت
  پایگاه های اسلامی

  سایت رهبری
  بیانات رهبری
آیت الله جعفری تهرانی
  بیانات رهبری
  خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه از فرم زیر استفاده نمایید

ایمیل*
تلفن همراه*
تصویر امنیتی
بصیرت/ دکتر سعید زیبا کلام

دکتر زیباکلام: عوامل دولت به صورت زمخت و گوش‌خراش بر طبل تبعیت از رهبری می‌کوبند اما نمایشی دیدنی از عدم تبعیت از خطوط رهبری ارائه دادند.

استاد فلسفه دانشگاه تهران با بیان اینکه تفکر سیاست‌مردان ما این است که باید هرآنچه می‌توانیم انجام دهیم تا اعتماد آمریکایی ها و اروپایی ها به ما جلب شود، خاطرنشان کرد: راهبرد اعتمادسازی دوسویه نیست. اصلا و ابدا آنها برای ما اعتمادسازی نکرده و نخواهند کرد....

دکتر زیباکلام: عوامل دولت به صورت زمخت و گوش‌خراش بر طبل تبعیت از رهبری می‌کوبند اما نمایشی دیدنی از عدم تبعیت از خطوط رهبری ارائه دادند
 
دکتر زیباکلام: عوامل دولت به صورت زمخت و گوش‌خراش بر طبل تبعیت از رهبری می‌کوبند اما نمایشی دیدنی از عدم تبعیت از خطوط رهبری ارائه دادندزیباکلام در نشست سراسری جنبش عدالتخواه دانشجویی به انتقاد از روند رسانه‌ها در شفافیت‌سازی درباره توافقات هسته‌ای پرداخت.
 

 سعید زیباکلام روز گذشته در بیست و نهمین نشست سراسری جنبش عدالتخواه دانشجویی به بیان مطالبی درباره "مبانی سیاست خارجی دولت تدبیر و راست‌گویی" اظهار داشت: امروز بسیاری از فعالان سیاسی با نوعی ابهام و سردرگمی نسبت به سیاست خارجی مواجه اند. اقدامات دولت و وزارت خارجه دلالت بر سمت و سویی دارد که با اعلامات رسمی گاهاً در تناقض است.

سعید زیباکلام

وی افزود: وزرا، اعضای تیم‌ مذاکره‌کننده  و سایر مسئولان دولتی از هر فرصتی استفاده می‌کنند تا تبعیت خود از رهبری را صریح و بلند اعلام کنند. مثلا بهمن 93 رهبری مخالفت خود را درباره جدا کردن کلیات و جزئیات توافقات علنا اعلام کردند و گفتند کلیات باید در همان جلسه، نهایی بشود اما مسئولان وزارت خارجه، نمایشی دیدنی از عدم تبعیت از خطوط رهبری ارائه دادند.

زیباکلام عنوان کرد: وزارت خارجه آمریکا 13 فروردین 94 در قرائتی مطبوعاتی متن توافق نامه لوزان را در 43 ماده و 7 بخش منتشر کرد. تشکل های هوشیار، مردم نهاد، نمایندگان و وکلای مجلس آه و فغان سر دادند که باید تفسیر تمام صحبت‌های پنهان‌کارانه وزارت خارجه برای اطلاعات ملت ایران بیان شود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه توافق‌نامه ژنو، همان توافق لوزان بوده و حرف‌های مقامات هیاهویی برای اختفای توافق لوزان بیش نیست، تاکید کرد: مهم این است که این جداسازی کلیات از جزئیات دقیقا همان کاری‌ست که رهبری مذاکره کنندگان را از آن منع کرده بودند اما شاهد بودیم که برخی مسئولان و مذاکره‌کنندگان هیاهو کردند تا توافق بر سر کلیات دیده و فهمیده نشود.

سعید زیباکلام

این کارشناس سیاسی ادامه داد: این افراد از ابتدای تشکیل دولت به صورت زمخت و گوش‌خراشانه بر طبل تبعیت از رهبری می‌کوبیدند و همچمنان می‌کوبند و خواهند کوبید. آیا حالا متوجه شدیم چرا توافق اختفا می‌شد؟ تقریبا تمام خطوط قرمز نظام در این توافق نقض شده است. برای پاسخ به این اقدامات که رخ داده‌است باید مبانی و ممیزات سیاست خارجی و سوابق و عملکرد این افراد را مورد کاوش و بازشناسی قرار دهیم.

این پژوهشگر اضافه کرد: رئیس‌جمهور کیفیت و چگونگی چرخ معیشت را به چرخ مذاکرات پیوند داده است. گویی مذاکرات نقش بنیانی و سرنوشت‌ساز در مملکت ما دارد و کلید اصلی حل مشکلات است!

وی افزود: نگاه این دولت چه در مسائل داخلی، خارجی، کشاورزی، صنعت، مسکن و... هرجا بحث توسعه و سیاست‌گذاری است باشد  این است که باید مشکل را با غرب حل کنیم؛ است.

زیباکلام با بیان اینکه آمریکایی‌ها همواره از مذاکره برای نیل به توافق خوب دفاع کرده‌اند، عنوان کرد: امریکا در پی این است که منافع و امنیت خود و متحدان‌ش را در منطقه حفظ کند و از نظر آن‌ها عدم توافق بهتر از یک توافق بد است!

سعید زیباکلام

زیباکلام ادامه داد: رئیس‌جمهور پس از توافق ژنو به رهبر سال 92 نامه‌ای نوشت مبنی بر اینکه «حضور ملت ایران در توافق هسته ای در صحنه بین المللی اثبات شد. حقوق هسته ای و حق غنی‌سازی ایران مورد اذعان قدرت های جهانی قرار گرفت.» باید نشانه یا قرینه ای از این اثبات شدن باشد یا نه؟ بدون استناد که نمی‌توان اینگونه به نتیجه رسید. این در حالی‌ست که  شاهد توقف و عقبگرد از دستاوردهای هسته‌ای‌مان هستیم.

وی اضافه کرد: درست در همان روز 3 آذر 92 مناقشه علنی و رسمی جواد ظریف و جان کری درباره به رسمیت شناختن حق غنی سازی ایران درگرفت. جان کری تمام شواهد و اسناد مورد استناد ظریف برای حق غنی سازی ایران را مقابله و انکار کرد! و سخن کری در تمام موارد صریح است در حالی که هیچ کدام از مستندات ظریف پاسخگوی دعوی کری نیست و مناقشه با سکوت ظریف تمام شد و مطبوعات زر و زور و تزویر آرام از کنار این عبور کردند!

این پژوهشگر ادامه داد: هنگامی که منتقدان دانشگاهی و معدود نمایندگان سر به اعتراض برداشتند احزاب مذاکره‌کننده تدبیر دیگری به کار بستند و از وجود توافقات نامکتوب حرف به میان آوردند! آیا به راستی چنین چیزی امکان دارد؟ آیا در تاریخ معاصر موردی دیده می‌شود که در پایان مذاکره‌ای برخی تصمیمات مکتوب نشده و شفاهی باشد؟ چون ما خوابیم آن‌ها میتوانند اینگونه دروغ بگویند!

سعید زیباکلام

استاد فلسفه دانشگاه تهران با بیان اینکه تفکر سیاست‌مردان ما این است که باید هرآنچه می‌توانیم انجام دهیم تا اعتماد آمریکایی ها و اروپایی ها به ما جلب شود، خاطرنشان کرد: راهبرد اعتمادسازی دوسویه نیست. اصلا و ابدا آنها برای ما اعتمادسازی نکرده و نخواهند کرد.


Share


  سایت مراجع
 کانال تلگرام
کانال هیئت رهپویان آل طه
کانال جام معرفت
کانال ادامه من

  جام معرفت
نماز ظهر عاشورا
  اساسنامه

  لوگوی سایت
برای قرار دادن لوگوی تبلیغاتی سایت آدرس زیر را کپی کرده و در وبلاگ و یا سایتتان قرار دهید www.rahtousheh.com/Files/102488/logo.swf
نشر تراث
کانون نخبگان
ایران هسته ای
  اخبار هیئت

  اوقات شرعی
  حدیث روز

حدیث موضوعی
 پیامک مذهبی

 نور سافت
  آمار سایت
» امروز :
» تعداد بازدید کننده : 502
» تعداد بازدید : 551
» دیروز :
» تعداد بازدید کننده : 1745
» تعداد بازدید : 1838
» کل بازدید ها :
» تعداد بازدید کننده : 2885373
» تعداد بازدید : 3483364
  جستجو