ذکر ایام هفته
  حوزه نت
  پایگاه های اسلامی

  سایت رهبری
  بیانات رهبری
آیت الله جعفری تهرانی
  بیانات رهبری
  خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه از فرم زیر استفاده نمایید

ایمیل*
تلفن همراه*
تصویر امنیتی
ولایت و امامت/ سبک زندگی زمینی و مادی امام حسن (ع)

بخش عمده‌ای از ثروت امام حسن (ع) به‌صورت صدقه (به معنای رایج) هزینه می‌شد و از این راه به افراد فقیر و ناتوان و مقروضان یا کسانی که دیه بر عهده داشتند، کمک می‌شد حتی در برخی گزارش‌ها بیان شده است که آن حضرت (ع) دو نوبت نیمی از ثروت خود را صدقه داده و به‌عنوان بخشنده‌ترین فرد زمان خود شناخته می‌شدند.

دکتر نعمت‌الله صفری فروشانی، عضو هیئت‌علمی جامعه المصطفی (ص) العالمیه در خصوص سبک زندگی اقتصادی امام حسن مجتبی (ع) توضیح داد.


به گزارش شفقنا به نقل از شبستان دکتر نعمت‌الله صفری فروشانی، عضو هیئت‌علمی جامعه المصطفی (ص) العالمیه در خصوص سبک زندگی اقتصادی امام حسن مجتبی (ع) گفت: به‌طورمعمول کمتر در خصوص زندگی زمینی و مادی ائمه معصومین (ع) سخن به میان آمده و حتی در بین منابع اهل سنت و شیعه نیز کمتر به این مسأله و این‌که چگونه اهل‌بیت (ع) زندگی می‌کرده یا چه هزینه‌هایی داشتند، پرداخته‌شده است.


وی ادامه داد: آنچه در این میان اهمیت دارد این است که ائمه معصومین (ع) در میان عامه مردم همچون شهروندی عادی زندگی کرده و مشکلات آن‌ها را از نزدیک درک و لمس می‌کردند.


مشاور پژوهشی رئیس جامعه الزهراء (س) تصریح کرد: اما در خصوص امام حسن (ع) باید دانست که درآمدهای حضرت (ع) به‌عنوان از چند طریق انجام می‌شد؛ موقوفات پیامبر (ص)، موقوفات امام علی (ع) و موقوفات یا صدقات حضرت فاطمه (ص)- البته نه به معنای صدقه‌ای که در عرف متداول و رایج است.


وی توضیح داد: پیش از آن باید دانست که پیامبر (ص) اموالی در اختیار داشتند که بخشی از آن متعلق به حکومت بود و بخشی شخصی.  پیامبر (ص) این اموال را وقف کرده بود و متولی آن‌ها را خاندان خود قرار داده بود که در زمان امام حسن (ع)، متولی این اموال آن امام همام بودند.


 
صفری فروشانی ادامه داد: به‌طور مثال یکی از این اموال باغ‌های هفتگانه‌ای بود که فردی یهودی مخیری پیش از جنگ اُحد به پیامبر (ص) هدیه داده بود و آن حضرت (ص) با این اموال به برخی کارهای شخصی خود می‌رسیدند؛ بخش دیگر زمین‌های شیبر و فدک و اموال بنی نضیر بود که تعلق به پیامبر (ص) داشت و پس‌ازآن حضرت (ص)، به امام حسن (ع) رسیده بود.


وی تصریح کرد: اما در دورانی که امام علی (ع) حکومت نداشتند یعنی از سال 11 تا 35، آن حضرت کشاورزی کرده و به امور اقتصادی می‌پرداختند به‌گونه‌ای که هر چیزی را اعم از باغ و چشمه و چاه احداث می‌کردند، آن‌ها را وقف کرده و متولی این وقف امام حسن (ع) فرزند بزرگ‌تر حضرت (ع) بودند.


مدیر دانشنامه اهل‌بیت (ع) وابسته به دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم اذعان کرد: همچنین اموال حضرت زهرا (س) مشهور به فدک است که در اختیار اهل‌بیت (ع) نبود اما بخشی از موقوفاتی که از پیامبر (ص) به حضرت فاطمه (س) رسیده بود، به‌عنوان صدقه جاریه و موقوفات در اختیار امام حسن (ع) قرار گرفت.


وی عنوان کرد: بخش دیگری از اموال که به دست امام حسن (ع) رسید، ارث از پدر و مادر بود که مادر آن حضرت (ع) از پیامبر (ص) ارث برده بود. ضمن آن‌که حضرت (ع) منبع درآمدی نیز از کشاورزی داشتند.


وی بیان کرد: بخش عمده‌ای از ثروت امام حسن (ع) به‌صورت صدقه (به معنای رایج) هزینه می‌شد و از این راه به افراد فقیر و ناتوان و مقروضان یا کسانی که دیه بر عهده داشتند، کمک می‌شد حتی در برخی گزارش‌ها بیان شده است که آن حضرت (ع) دو نوبت نیمی از ثروت خود را صدقه داده و به‌عنوان بخشنده‌ترین فرد زمان خود شناخته می‌شدند.


صفری فروشانی یادآور شد: این بخشش‌ها و کرامت‌ها تا جایی پیش رفت که امام حسن (ع) حتی از بخشنده‌ترین فرد آن زمان یعنی عبدالله ابن جعفر نیز در این امر شناخته‌تر شده بودند.


Share

ارسال دیدگاه
متن پیام : *
نام :
پست الکترونیک :
آدرس وب :
تصویر امنیتی :
 
 
 

  سایت مراجع
 کانال تلگرام
کانال هیئت رهپویان آل طه
کانال جام معرفت
کانال ادامه من

  جام معرفت
نماز ظهر عاشورا
  اساسنامه

  لوگوی سایت
برای قرار دادن لوگوی تبلیغاتی سایت آدرس زیر را کپی کرده و در وبلاگ و یا سایتتان قرار دهید www.rahtousheh.com/Files/102488/logo.swf
نشر تراث
کانون نخبگان
ایران هسته ای
  اخبار هیئت

  اوقات شرعی
  حدیث روز

حدیث موضوعی
 پیامک مذهبی

 نور سافت
  آمار سایت
» امروز :
» تعداد بازدید کننده : 536
» تعداد بازدید : 547
» دیروز :
» تعداد بازدید کننده : 948
» تعداد بازدید : 970
» کل بازدید ها :
» تعداد بازدید کننده : 2933453
» تعداد بازدید : 3539296
  جستجو