ذکر ایام هفته
  حوزه نت
  پایگاه های اسلامی

  سایت رهبری
  بیانات رهبری
آیت الله جعفری تهرانی
  بیانات رهبری
  خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه از فرم زیر استفاده نمایید

ایمیل*
تلفن همراه*
تصویر امنیتی
حکایات/حکایتی از نگاه امام به عرفان در حوزه به نقل از مرحوم آیت الله فاضل(ره)

من روزی در محضر امام بودم و شخصی وارد شد و کتاب شرح فصوص امام را که در زمان طاغوت توسط عمال رژیم به سرقت رفته بود در دست داشت و خطاب به امام عرضه داشت:  امام جمعه همدان این کتاب را که شرح فصوص شماست در دست یک کتاب فروش دوره گرد دیده و شناخته و آن را خریده و برای شما ارسال کرده است...

به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا)، استاد حسن رمضانی خراسانی در گفت وگویی صمیمانه به بررسی جایگاه عرفان اسلامی در حوزه علمیه نجف و عوامل  موثر در قوت و ضعف این علم پرداخته است که در بخشی از آن آمده است:

 

در عرفان نظری از حق، اسما و صفات حق و ارتباط  کثرات خلقیه با حق  بالعکس  با روشی علمی و دقیق بحث می شود و در عرفان عملی با قدم سیر و سلوک منازل طی می شود، و مقصود از  این سیر و سلوک  رسیدن به حق تعالی وشهود او و فنای در او وبقای به اوست. و نسبت به این امر مهم در عالم اسلام حرکت‌های وسیع و جالبی صورت گرفته است و حوزه‌های علمیه از قدیم الایام به این امر اهتمام داشته و با همه اوج و حضیضی که داشته است این مسیر  را طی کرده اند، گر چه این حرکت  در بعض مقاطع قدری به ضعف گراییده و به خاطر مخالفت‌هایی که نسبت به آن توسط افراد تاثیر گذار صورت گرفته با مشکلاتی مواجه بوده است.
بد نیست خاطره ای را از حضرت آیت الله فاضل لنکرانی ( ره ) در خصوص همین مسئله نقل کنم، ایشان به مناسبتی در درس نقل  کردند:  من روزی در محضر امام بودم و شخصی وارد شد و کتاب شرح فصوص امام را که در زمان طاغوت توسط عمال رژیم به سرقت رفته بود در دست داشت و خطاب به امام عرضه داشت:  امام جمعه همدان این کتاب را که شرح فصوص شماست در دست یک کتاب فروش دوره گرد دیده و شناخته و آن را خریده و برای شما ارسال کرده است؛ امام کتاب را گرفته وآن را تورقی کردند وهمراه با تورق گویا خاطرات خود را باآن کتاب مرور کردند و بعد نفسی تازه کرده و کتاب را روی طاقچه پشت سرشان گذاشته و هم زمان فرمودند: افسوس که این گونه علوم از حوزه‌ها رخت بر بسته است!
این جمله از چند جهت مورد توجه است:
الف) این جریان که در اواخر عمر حضرت امام اتفاق افتاده با این مطلب که عده ای می گویند امام در دوران جوانی دنبال این گونه علوم بوده و در اواخر عمر نظرشان عوض شده و از این راه و روش بر گشته بودند در تعارض است.
ب) امام از اینکه می دیده این گونه علوم در حوزه ها رونق بایسته را ندارد تاسف خورده و از این بابت ناخرسندی خود را ابراز کرده اند، واین امر گویای این است که ایشان وجود و رونق  این گونه علوم  را در حوزه ها امری مثبت بلکه لازم می‌دانسته اند.
ج) نقل جانب دارانه این واقعه توسط آیت الله فاضل لنکرانی (ره)  که  به عنوان یک مرجع تقلید مورد قبول همه است نشان از گرایش ایشان به عرفان آن هم به قول آقایان از نوع صاحب فصوصی آن دارد.
باز ایشان روزی در درس اصول شخصی را که با ایشان کلنجار می‌رفت و خارج از مبنی اشکال می کرد مورد خطاب قرار داده و فرموند: آقا ما با کسی که فلسفه نخوانده است بحث نمی‌کنیم. این قضیه کاشف از این است که ایشان خواندن فلسفه را نیز حدّأقلّ برای فهم بعضی از مباحث اصولی لازم می‌دانستند.


Share

ارسال دیدگاه
متن پیام : *
نام :
پست الکترونیک :
آدرس وب :
تصویر امنیتی :
 
 
 

  سایت مراجع
 کانال تلگرام
کانال هیئت رهپویان آل طه
کانال جام معرفت
کانال ادامه من

  جام معرفت
نماز ظهر عاشورا
  اساسنامه

  لوگوی سایت
برای قرار دادن لوگوی تبلیغاتی سایت آدرس زیر را کپی کرده و در وبلاگ و یا سایتتان قرار دهید www.rahtousheh.com/Files/102488/logo.swf
نشر تراث
کانون نخبگان
ایران هسته ای
  اخبار هیئت

  اوقات شرعی
  حدیث روز

حدیث موضوعی
 پیامک مذهبی

 نور سافت
  آمار سایت
» امروز :
» تعداد بازدید کننده : 729
» تعداد بازدید : 782
» دیروز :
» تعداد بازدید کننده : 829
» تعداد بازدید : 903
» کل بازدید ها :
» تعداد بازدید کننده : 2872545
» تعداد بازدید : 3469157
  جستجو