ذکر ایام هفته
  منوی اصلی
  حوزه نت
  پایگاه های اسلامی

  سایت رهبری
  بیانات رهبری
آیت الله جعفری تهرانی
  بیانات رهبری
  خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه از فرم زیر استفاده نمایید

ایمیل*
تلفن همراه*
تصویر امنیتی
حکایات/به مناسبت سالگشت رحلت علامه سیدعبدالحسین شرف الدین

علامه شرف الدین: من با بعضی از اعلام علمای سنّی گفتگویی داشتم. گفتم: در حدیث سفینه دربارۀ عبارت «من رکبها نجا»معنایی به ذهنم آمده است. آن عالم پرسید: چه معنایی به ذهن شما آمده است؟ ...

معنای حدیث سفینه

آیت الله شبیری زنجانی:

مرحوم آقای والد می‌فرمود: وقتی مرحوم آقای حاج شیخ عبد الکریم حائری تازه وفات کرده بود و هنوز چهلم وفات ایشان فرا نرسیده بود، مرحوم آقای شرف‌الدین وارد قم شد و ما از ایشان دیدن کردیم. آقای شرف‌الدین آدم باذوقی بود، مخصوصاً در مسائل کلامی ظرافتهای مخصوصی داشت. ایشان می‌فرمود:

من با بعضی از اعلام علمای سنّی گفتگویی داشتم. گفتم: در حدیث سفینه[۱] دربارۀ عبارت «من رکبها نجا»معنایی به ذهنم آمده است. آن عالم پرسید: چه معنایی به ذهن شما آمده است؟ گفتم: به ذهنم آمده است که هر کس سوار کول آنها شود، نجات می‌یابد! آن عالم سنّی گفت: این معنای درستی نیست. پرسیدم: پس معنای عبارت چیست؟ آن عالم گفت: منظور این است که اگر کسی از آنها علم اخذ کند، نجات می‌یابد. آقای شرف‌الدین فرمود: ما (شیعیان) تا علوممان به اهل بیت(علیهم السلام) منتهی نشود، اعتبار  و ارزشی ندارد ولی شما فقهتان را از ابوحنیفه و مالک و شافعی و احمد بن حنبل اخذ کرده‌اید، حدیثتان را از عایشه و ابوهریره،تاریختان را هم از واقدی و طبری و دیگران اخذ کرده‌اید. پس کجا علوم شما به اهل بیت(علیهم السلام)منتهی می‌شود. طبق مبنای شما باید همان‌گونه که من تفسیر کردم، حدیث را معنا کنید!          (شب ۱۱ رجب ۱۴۳۲)

مناظرات شرف الدین

مرحوم شرف‌الدین با شیخ سلیم بشری _ شیخ الأزهر _ درباره شیعه بحث داشته و به سؤالات او درباره تشیع پاسخ داده بود. این نوشته‌ها در ماجرای جنگ بین فرانسویها و مسلمانان در لبنان از بین رفت و خسارات مهمّی به ایشان وارد شد، ولی مرحوم شرف‌الدین مضمون آن سؤال و جوابها را مجدّداً نوشت، هر چند عین الفاظ شیخ الأزهر و عین پاسخهای خود او نبود.[۲]

کتاب المراجعات مضمون آن سؤال و جوابها است. شرف‌الدین دارای حافظه‌ای قوی بود.         (۴/۳/۱۳۷۸ ش)

ایثار

گاهی باید ملا کات، کسر و انکسار و مصلحت اهمّ بر مهمّ مقدّم شود. گاهی مؤمنی خودش را در معرض توهین قرار می‌دهد برای یک مصلحت اهمّ. از آقای آسید عبداللـه شرف‌الدین شنیدم می‌گفت: موقعی که کشور لبنان با فرانسویها جنگ داشت، پدر ما برای نجات شیعیان گرفتار در چنگ فرانسویها، خیلی شدید در مقابل آنها خضوع می‌کرد تا شیعیان را از مرگ و اعدام نجات دهد.                     (شوال ۱۴۳۲)

 

حبّ الوصی

آقای آسید عبدالحسین شرف‌الدین شرح حال خودش را نوشته است که حدود یک هفته قبل از وفاتش چاپ شد. من این شرح حال را ندیدم ولی از دیگران شنیدم وی در صفحۀ اوّل آن این بیت را نوشته بود:

            لا عَذَّبَ اللـهُ أُمّی إنّها شَرِبَتْ          حُبَّ الوَصِیَّ وَغَذَّتْنِیْهِ فِی اللَّبَنِ[۳]

واقعاً اگر آن شیرِ پاک نبود و متمسّک به حبّ امیر مؤمنان و معصومین(علیه السلام) نبودیم، زندگی چه ارزشی داشت؟ باید واقعاً شکر گزار خدا باشیم که در قلب ما حبّ امیر المؤمنین(علیه السلام)و بغض دشمنانشان هست.                (ربیع الأول ۱۴۳۲)

 [۱]. قال رسول اللـه صلّی‌اللـه علیه وآله: «مثل أهل بیتی فیکم کمثل سفینة نوح، من رکبها نجا، و من تخلّف عنها غرق». (الغیبة نعمانی، ص ۴۴).

 

[۲]. شیخ آقا بزرگ در الذریعة (ج ۲۲، ص ۲۸۱) به این قضیه اشاره می‌‌کند:

المناظرات الأزهریة والمباحثات المصریة: تکلّم مصنّفه فی المسائل المختلف فیها بین الخاصّة والعامّة، وأثبت الحقّ فیها من طرق العامّة، وهو السید عبد الحسین بن السید یوسف شرف‌الدین العاملی الموسوی المعاصر، کتبه قبل سنة ۱۳۲۹، ونهب مع بقیة کتبه فی التاریخ، ثمّ ألّفه ثانیاً وأخرجه من المسوّدات المتفرّقة.

 

[۳]بغیة الراغبین، (ضمن موسوعة العلامة شرف الدین)، ج ۷، ص ۴۹۳.

 

جرعه ای از دریا ، جلد سوم ، بخش طریقیات ، ش ۷۱ 


Share

ارسال دیدگاه
متن پیام : *
نام :
پست الکترونیک :
آدرس وب :
تصویر امنیتی :
 
 
 

  سایت مراجع
 کانال‌ها
نماز ظهر عاشورا
  اساسنامه

  اخبار هیئت

  اوقات شرعی
  حدیث روز

حدیث موضوعی
 نور سافت
  آمار سایت
» امروز :
» تعداد بازدید کننده : 344
» تعداد بازدید : 370
» دیروز :
» تعداد بازدید کننده : 918
» تعداد بازدید : 1037
» کل بازدید ها :
» تعداد بازدید کننده : 2996645
» تعداد بازدید : 3612248
  جستجو