ذکر ایام هفته
  حوزه نت
  پایگاه های اسلامی

  سایت رهبری
  بیانات رهبری
آیت الله جعفری تهرانی
  بیانات رهبری
  خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه از فرم زیر استفاده نمایید

ایمیل*
تلفن همراه*
تصویر امنیتی
حماسه سیاسی / انتخابات ریاست جمهوری /آیه الله مصباح یزدی

علامه مصباح: اگر نامزدي به اين نتيجه برسد كه کناره‌گيري او به نفع اسلام است، واجب است کنار برود....

 

 

سه شنبه 17/02/ 1392

عضو خبرگان رهبري با تاكيد بر اين‌که نامزدها بايد در برآوردهاي خود دقت کنند، گفت: گاهي شناختي كه يك فرد از خود به عنوان فرد اصلح دارد، ديگران ندارند و به همين واسطه چنين كسي رأي بالايي نخواهد داشت. لذا افرادي كه قصد ورود به چنين عرصه‌اي را دارند، بايد با رصد كردن جريانات، واقع‌بينانه ببينند تا چه ميزان احتمال سرکار آمدن نااهلان وجود دارد و اگر به اين نتيجه رسيدند که شرايط به گونه‌اي است که كنار رفتن آنها به مصلحت اسلام، و عدم کناره‌گيري آنها به ضرر اسلام است، بر چنين كساني واجب است كه کناره‌گيري کنند.

 

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت‌الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در ديدار با آقاي دکتر غلام‌علي حدادعادل با اشاره به انتخابات پيش رو ابراز داشت: هر کس کوچک‌ترين آشنايي با مسائل سياسي داشته باشد، درک مي‌کند که اين انتخابات با دوره‌هاي قبل کاملاً متفاوت است؛ زيرا در گذشته عملاً انتخابات دو قطبي، و اصطلاحاً بين دو جناح اصلاح‌طلب و اصول‌گرا بود و کساني که به دنبال انجام وظيفه شرعي خود بودند و دغدغه ديني داشتند، مي‌دانستند، بايد به چه کسي رأي بدهند.

وي با اشاره به اين‌که هميشه چنين نبوده که فرد اصلج انتخاب شود، اظهار داشت: نمونه بارز اين اتفاق در اولين دوره انتخابات رياست جمهوري واقع شد که با رأي اكثريت مردم و حتي دخالت بيوت برخي از بزرگان فردي ليبرال بر سرکار آمد.

وي با يادآوري ادبيات امام(ره) که بيشترين تاكيد را بر اسلام داشت و آن را مهم‌ترين اصل مي‌دانست، گفت: اين ادبيات بعد از دوران جنگ تدريجاً در جامعه تغيير كرد تا جايي كه در انتخابات دوره‌هاي هفتم و هشتم رياست جمهوري تقريباً سخني از اسلام به ميان نمي‌آمد.

علامه مصباح يزدي با اشاره به اين‌که به اعتقاد من علت پيروزي رئيس‌جمهور فعلي در انتخابات نهم و دهم، مطرح کردن شعارهاي اوليه انقلاب بود، اظهار داشت: اين‌که تا چه اندازه اين شعارها آگاهانه بود و يا به عنوان يك تاکتيک سياسي از آنها استفاده شد، مقوله ديگري است؛ اما مردم آن كانديدا را احياگر شعارهاي انقلاب و امام(ره) ديدند و به همين دليل او را انتخاب کردند.

وي ابراز داشت: بنده در همين شهر شاهد بودم بعضي از کساني که در طول عمرشان در هيچ فعاليت سياسي شرکت نکرده بودند، در آن دوره از انتخابات شب و روز نمي‌شناختند و حتي از مال و جان خود مايه گذاشتند تا اين دولت به پيروزي برسد. در حالي‌که کسي به آنها وعده پول يا مقام نداده بود. چنين كساني فقط به خاطر شعارهاي اين دولت اين‌گونه فعاليت مي‌کردند.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به اين‌که دولت نهم با اندکي انحراف و دولت دهم با انحراف بيشتر گذشت، ادامه داد: امروز وضع انتخابات ما با ساير دوره‌ها متفاوت است. چون اصلاح‌طلبان با وجود طرفداري برخي افراد از آنها، جايگاه چنداني در جامعه ندارند و كمتر كسي حاضر است كه از دل و جان براي آنها سرمايه گذاري كند. از طرف ديگر نامزدهاي متعددي از اصول‌گرايان با تفاوت سليقه‌هاي فراوان در ميدان حضور پيدا کرده‌اند.

وي با بيان اين‌که تعدد نامزدها از يک جهت مثبت و نعمت است، اظهار داشت: در دوره‌هاي گذشته تعداد كساني كه حداقل نصاب و صلاحيت لازم براي رياست جمهوري را داشته باشند، كمتر بود. اما امروز بحمدالله کساني که بتوانند اين پست را بر عهده بگيرند زياد هستند و اين امر هم تعجبي ندارد؛ زيرا افرادي بيش از 30 سال در بخش‌هاي مختلف اين نظام کار کرده و تجربه اندوخته‌اند و حضور اين تعداد نامزد رياست جمهوري نشان مي‌دهد که کشورما از حيث داشتن افراد صالح و کارآمد فقير نيست.

عضو خبرگان رهبري در ادامه افزود: البته تعدد کانديداهاي اصول‌گرا مي‌تواند دو مشکل به دنبال داشته باشد: اول آن‌که ممكن است با شکسته شدن رأي اصولگرايان، طرف مقابل دست به تاکتيکي بزند و با توافق بر كانديداي واحد و جمع كردن همه آراء خود براي يک نفر، قدرت را به دست بگيرد. مشکل دوم اين‌که مردم براي انتخاب فرد اصلح از ميان كانديداهاي متعدد با تکليفي دشوار مواجه مي‌شوند. البته کساني که انتخابات را فقط حق خود مي‌دانند در اين زمينه مشکلي ندارند؛ چون يا از حق خود مي‌گذرند و در انتخابات شرکت نمي‌کنند و يا به هر کسي كه شد رأي مي‌دهند. اما کساني که انتخاب اصلح را وظيفه خود مي‌دانند، براي بررسي همه نامزدهاي موجود و شناختن فرد اصلح کاري بس دشوار در پيش دارند.

وي با تبيين بعضي راهکارها براي جلوگيري از روي کارآمدن ناصالحان اظهار داشت: ايده‌آل‌ترين روش اين است که همه افرادي که خود را براي تصدي پست رياست جمهوري صالح مي‌دانند، با يک‌ديگر توافق كنند و از ميان جمع خود يک نفر را به عنوان کانديداي واحد معرفي کنند؛ در اين صورت مردم نيز براي انجام تکليف خود راحت‌ترند. اما اين راهکار عملي نيست و احتمال تحقق چنين فرضي خيلي کم است.

رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) افزود: البته مطمئنا همه اين اختلافات نتيجه بي‌تقوايي نامزدها نيست؛ بلکه ممكن است هر يک از کانديداها حضور در اين عرصه را وظيفه خود بدانند؛ در اين صورت کوتاهي کردن در انجام اين وظيفه، ترک واجب است و شرعاً اشکال دارد.

وي ادامه داد: در مقابل، اگر كسي شرايط و اوضاع را به گونه‌اي ديد که در صورتي كه به ميدان بيايد، نه تنها رأي نمي‌آورد، بلکه کار به جايي مي‌رسد که فرد ديگري که صلاحيت لازم براي تصدي اين پست را ندارد، پيروز انتخابات خواهد بود، بر او واجب شرعي است که کنار برود، تا چنين اتفاقي نيفتد. يعني هم‌چنان‌كه ممكن است ورود به عرصه انتخابات براي كسي واجب شرعي باشد، ممكن است خروج از اين ميدان براي ديگران واجب شرعي باشد.

علامه مصباح يزدي با اشاره به اين‌که برخي معتقدند نامزدهايي كه رأي کمتري دارند، بايد کنار بروند، ابراز داشت: نه موازين شرعي چنين سخني را تأييد مي‌کند و نه در عمل چنين اتفاقي واقع خواهد شد. چون کسي که براي حضور در چنين ميداني احساس تکليف کرده و خود را اصلح مي‌داند، تنها زماني مي‌تواند از اين عرصه كناره‌گيري كند که اطمينان پيدا كند با حضور او فردي نااهل بر سرکار مي‌آيد. از طرف ديگر عملاً توافق بر سر يک نفر حاصل نمي‌شود. در چنين شرايطي افرادي که خود را اصلح مي‌دانند، بايد خطر منحرفين را گوشزد و شرايط را تبيين كنند تا مردم به سراغ نااهلان نروند.

وي با تاكيد بر اين‌که نامزدها بايد در برآوردهاي خود دقت کنند، ادامه داد: گاهي شناختي كه يك فرد از خود به عنوان فرد اصلح دارد، ديگران ندارند و به همين واسطه چنين كسي رأي بالايي نخواهد داشت. لذا افرادي كه قصد ورود به چنين عرصه‌اي را دارند، بايد با رصد كردن جريانات، واقع‌بينانه ببينند تا چه ميزان احتمال سرکار آمدن نااهلان وجود دارد و اگر به اين نتيجه رسيدند که شرايط به گونه‌اي است که كنار رفتن آنها به مصلحت اسلام است و اگر کنار نروند، به ضرر اسلام است، بر چنين كساني واجب است كه کناره‌گيري کنند.

علامه مصباح افزود: در هيچ شرايطي نبايد دعا و توسل به اولياي الهي را فراموش کرد و دائماً بايد از خداوند و امام زمان(عج) خواست که آنچه به صلاح اسلام و نظام اسلامي است، رقم بخورد.

وي با ياد‌آوري اين‌كه يکي از عوامل موفقيت دولت نهم و دهم دعاها و توسلات افراد متدين و خانواده‌هاي شهداست، بر اين نكته تاكيد كرد كه ما نيز نبايد هرگز توسل و دعا را فراموش کنيم و در پايان خاطر نشان کرد: اگر ما براي خدا در همه امور نقشي قايل باشيم، بايد بدانيم خداوند به دل کساني نگاه مي‌کند که مخلصانه براي مصلحت اسلام و کشور دعا کرده و در اين راه حتي از جان و مال خود هزينه مي‌کنند؛ نه کساني که توجهي به اين مسأله ندارند و براي تبليغات خود از اموالي هزينه مي‌كنند که معلوم نيست تصرف در آنها جايز باشد.

گفتني است اين ديدار 16 ارديبهشت ماه در سالن تشريفات مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) برگزار شد.


Share

ارسال دیدگاه
متن پیام : *
نام :
پست الکترونیک :
آدرس وب :
تصویر امنیتی :
 
 
 

  سایت مراجع
 کانال تلگرام
  جام معرفت
نماز ظهر عاشورا
  اساسنامه

  لوگوی سایت
برای قرار دادن لوگوی تبلیغاتی سایت آدرس زیر را کپی کرده و در وبلاگ و یا سایتتان قرار دهید www.rahtousheh.com/Files/102488/logo.swf
نشر تراث
کانون نخبگان
ایران هسته ای
  اخبار هیئت

  اوقات شرعی
  حدیث روز

حدیث موضوعی
 پیامک مذهبی

 نور سافت
  آمار سایت
» امروز :
» تعداد بازدید کننده : 479
» تعداد بازدید : 538
» دیروز :
» تعداد بازدید کننده : 1265
» تعداد بازدید : 1452
» کل بازدید ها :
» تعداد بازدید کننده : 2500119
» تعداد بازدید : 3015534
  جستجو