ذکر ایام هفته
  حوزه نت
  پایگاه های اسلامی

  سایت رهبری
  بیانات رهبری
آیت الله جعفری تهرانی
  بیانات رهبری
  خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه از فرم زیر استفاده نمایید

ایمیل*
تلفن همراه*
تصویر امنیتی
حماسه سیاسی/ یوم الله 13 آبان92، حماسه ای دیگر

امام خمینی:ان‏شاءاللّه‏ ما نخواهیم گذاشت از کعبه و حج، این منبر بزرگی که بر بلندای بام انسانیت باید صدای مظلومان را به همۀ عالم منعکس سازد و آوای توحید را طنین اندازد، صدای سازش با امریکا و شوروی و کفر و شرک نواخته شود. و از خدا می‏خواهیم که این قدرت را به ما ارزانی دارد که نه تنها از کعبۀ مسلمین، که از کلیساهای جهان نیز ناقوس مرگ امریکاو شوروی را به صدا درآوریم.

چند صباحی است که زمزمه های عدم سردادن شعار "مرگ بر آمریکا" شنیده می شود،خوب است یک بررسی کلی پیرامون این موضوع داشته باشیم تا بتوانیم با دیدی باز تر به مسائل پیرامون خود نگاه کنیم.

آیا اسلام با لعن دشمنانش مخالف است؟آیا اسلام دین رحمت است یا خشونت؟اسلام اصلا خشونت دارد یا خیر؟

(البته این طور مباحث و نظرات تازگی ندارد همانطور که در دوران اصلاحات این قضایا پیش آمد)

طبق آموزه های دینی مانفرین برستمگران یک وظیفه ی دینی است چرا که محبت به ائمه اطهار وقتی کامل میشود که همراه با حب ، بغض نسبت به دشمنان آن حضرات وجود داشته باشد.علاوه بر تولی ، تبری هم نیاز است.دررابطه با قاتلین حضرت سیدالشهدا ما لعن ونفرین داریم.اسلام هم رحمت دارد و هم خشونت.در جایی که جای رحمت است رحمت دارد و در جایی که مصلحت خشونت است،خشونت دارد.

دراین وجیزه ازچند منظر این مطلب را بررسی میکنیم:

1-قرآن کریم:

ماده لعن در قرآن در چهل و یک مورد استعمال شده و در بسیاری از موارد به خداوند نسبت داده شده است.

لعنت کنندگان در قرآن:
لعن در قرآن از زبان چند گروه مطرح شده است که در ابتدا به فهرست آنها اشاره می‌کنیم:
خداوند، ملائکه، همه مردمان، پنج تن آل عبا ، داوود و عیسی بن مریم ، ندا دهنده‌ای در روز قیامت، مرد در لعان، امت‌های کافر در روز قیامت و در جهنم، لعنت‌کنندگان (اللاعنون)، نامشخص (مواردی که صیغه لعن به صورت مجهول آمده است)

لعنت شدگان در قرآن:
در قرآن عناوینی که مورد لعن قرار گرفته‌است ، بر سه گونه است:
گروه اول : عناوینی که مخصوص کفار و سایر ادیان است.
گروه دوم : آیاتی که مخصوص عنوان منافقین است ، یا در مورد منافقین شناخته شده نازل شده است.
 
گروه سوم : آیاتی که شامل سایر مسلمانان «کسانی که اهل سنت آنان را منافق نمی‌دانند» - و از جمله گروهی از صحابه- نیز می‌شود
در قرآن کریم دشمنان خدا بسیار لعن شده اند ، در زیر به موارد بسیار اندکی اشاره میکنیم:

ظالمان:
در بسیاری از آیات قرآن کریم ، ظالمان را مورد لعن قرار داده است:
1
- وَاللَّهُ لَا یَهْدِی الْقَوْمَ الظَّالِمِینَ * أُولَئِکَ جَزَاؤُهُمْ أَنَّ عَلَیْهِمْ لَعْنَةَ اللَّهِ وَالْمَلَائِکَةِ وَالنَّاسِ أَجْمَعِینَ
سوره آل عمران آیات86 و 87
و خداوند قوم بیدادگر را هدایت نمی‌کند ؛ آنان سزایشان این است که لعنت خدا و فرشتگان و مردم همگی بر آنان است.

2-أَلَا لَعْنَةُ اللَّهِ عَلَى الظَّالِمِینَ
سوره هود آیه 18
هان لعنت خدا بر ستمگران باد.

3-کسی که از روی عمد مسلمانی را بکشد:
وَمَنْ یَقْتُلْ مُؤْمِنًا مُتَعَمِّدًا فَجَزَاؤُهُ جَهَنَّمُ خَالِدًا فِیهَا وَغَضِبَ اللَّهُ عَلَیْهِ وَلَعَنَهُ وَأَعَدَّ لَهُ عَذَابًا عَظِیمًا
سوره نساء آیه 93
و هرکس مومنی را عمدا بکشد کیفرش دوزخ است که در آن ماندگار خواهد بود و خدا بر او خشم می گیرد و لعنتش می کند و عذابی بزرگ برایش آماده ساخته است.

2- ادعیه ائمه معصومین :

1- در دعای جامعه ی کبیره داریم:موال لکم ولاولیائکم،مبغض لاعدائکم ومعادلهم،سلم لمن سالمکم حرب لمن حاربکم(شما و دوستداران شما را دوست دارم و دشمنان شما را دشمن داشته و با آنها عداوت میکنم، هر که تسلیم امر شماست با او تسلیم  و با هرکس که با شما بجنگد جنگ خواهم کرد)

در تمامی ادعیه ائمه اطهار هر جا در مورد دوستی اهل بیت و  دوستی دوستان آنان صحبت شده است در مورد دشمن آنها و دشمنی با آنان نیز صحبت شده است.لذا داریم : موال لکم ولاولیائکم پس بایستی نسبت به دوستداران ائمه محبت داشت،سپس بلافاصله میگوید : مبغض لاعدائکم و معادلهم. در فراز بعدی می فرماید : سلم لمن سالمکم و نیز بی وفقه میگوید : و حرب لمن حاربکم؛یعنی بایستی حب نسبت به دوستداران با بغض نسبت به دشمنان توامان باشد.

2-در زیارت عاشورا نکته ی تامل برانگیزی نهفته است.اگر در ترتیب مباحث مطرح شده در این زیارت دقت کنیم مشاهده میکنیم که صد لعن برصد سلام مقدم شده است این سری دارد،این بی جهت نیست،جزو آموزه های دینی ماست.برای رسیدن به تولی باید از مسیر تبری وارد شد. تولی واقعی بدون تبری و تبری واقعی بدون تولی امکان پذیر نیست.

3-علما و فضلا:

علامه شهید مطهری(ره):

"تجلیل شهادت و جشن شهادت نیز اگر به شکل معنوی و اخلاقی باشد نه آن طور که فعلا در عید کریسمس معمول است،ممکن است تشویق به جهاد در او باشد؛اما تشویق به‏ تنهایی کافی نیست ، حب و بغض باید با هم توأم باشد تا روح مبارزه در شخص پیدا بشود ( 1 ) . احیاء روح مبارزه به این است که مظاهرظلم و کفر همواره در برابر فرض بشود و به آنها لعن و نفرین شود و آرزوی قطع و قمع‏ آنها تلقین گردد ، همان طور که در رمی جمرات همیشه ما بایدشیطان را مجسم فرض کنیم و به او سنگ پرتاب کنیم . غرض این نیست که آرزوی مردن‏ فقط تلقین شود . آرزوی مردن فقط خوب نیست . غرض آرزوی شهادت است .آرزوی شهادت وقتی محقق می‏گردد که انسان خود را در مقابل صف مخالف‏ ببیند و از پیشرفت آنها و عملی شدن نقشه آنها دراجتماعی متاثر گردد ، و توأم با اشک شوق برای خوبان و سرمشقهای عالی انسانیت ، آتش خشمش برای‏ مظاهر کفر و ظلم زبانه کشد"(مجموعه آثار جلد 17 ص 567)

بر اساس این بیان حب و بغض بایستی توامان باشد تا روح مبارزه شکل گیرد؛ و نیز بایستی آتش خشم زبانه کشد.حال چگونه باید این آتش زبانه کشد؟چگونه میشود که روح مبارزه پیدا میشود؟

پس می توان با ادله قوی فوق بگوییم که بغض نسبت به دشمنان باید عملی شود.

اکنون مسئله شعار "مرگ بر آمریکا"را بررسی میکنیم.

 بایستی دید در جامعه ی امروزی ، دولت آمریکا مصداق مطالب فوق می باشد یا خیر؟

آیا دولت آمریکا مصداق ظلم است؟مصداق دشمن اسلام است؟آیا دولت آمریکا مسلمانان را به عمد می کشد؟چه دولتی تکفیری ها را حمایت میکند؟چه دولتی از صهیونیسم جهانی حمایت میکند؟چه دولتی تحریم های سنگین را علیه کشور ایران اعمال میکند؟چه دولتی حق را پایمال میکند؟

بی شک در جامعه ی امروزی با مصداق ظلم بایستی مبارزه کرد،باید از آن تبری جست لذا باید با شعار "مرگ بر آمریکا" این بغض را نشان داد.البته وقتی می گوییم مرگ بر آمریکا منظور دولت آمریکا است.

چون حذف شعار"مرگ بر آمریکا"به امام(ره) نسبت داده شده است، در این جا لازم است سخنی از خود حضرت امام (ره) بیاوریم:

«ان‏شاءاللّه‏ ما نخواهیم گذاشت از کعبه و حج، این منبر بزرگی که بر بلندای بام انسانیت باید صدای مظلومان را به همۀ عالم منعکس سازد و آوای توحید را طنین اندازد، صدای سازش با امریکا و شوروی و کفر و شرک نواخته شود. و از خدا می‏خواهیم که این قدرت را به ما ارزانی دارد که نه تنها از کعبۀ مسلمین، که از کلیساهای جهان نیز ناقوس مرگ امریکاو شوروی را به صدا درآوریم»(صحیفه امام جلد 21 ص 82)

در این جا باید پرسید که چگونه حضرت امام(ره) با شعار "مرگ بر آمریکا"مخالف بودند و آنگاه از خدا میخواهند که از کلیسا ها شعار "مرگ بر آمریکا"به صدا در آید.این مطلب واقعا جای تامل دارد چرا که حضرت امام (ره) با کسی تعارف نداشتند و اگر با این موضوع مخالف بودند صریحا بیان میکردند.

به راستی باید از خود پرسید:آیا حضرت امام(ره) با شعار "مرگ بر آمریکا"مخالف بودند؟


Share

ارسال دیدگاه
متن پیام : *
نام :
پست الکترونیک :
آدرس وب :
تصویر امنیتی :
 
 
 

  سایت مراجع
 کانال تلگرام
  جام معرفت
نماز ظهر عاشورا
  اساسنامه

  لوگوی سایت
برای قرار دادن لوگوی تبلیغاتی سایت آدرس زیر را کپی کرده و در وبلاگ و یا سایتتان قرار دهید www.rahtousheh.com/Files/102488/logo.swf
نشر تراث
کانون نخبگان
ایران هسته ای
  اخبار هیئت

  اوقات شرعی
  حدیث روز

حدیث موضوعی
 پیامک مذهبی

 نور سافت
  آمار سایت
» امروز :
» تعداد بازدید کننده : 517
» تعداد بازدید : 576
» دیروز :
» تعداد بازدید کننده : 1265
» تعداد بازدید : 1452
» کل بازدید ها :
» تعداد بازدید کننده : 2500157
» تعداد بازدید : 3015572
  جستجو