ذکر ایام هفته
  حوزه نت
  پایگاه های اسلامی

  سایت رهبری
  بیانات رهبری
آیت الله جعفری تهرانی
  بیانات رهبری
  خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه از فرم زیر استفاده نمایید

ایمیل*
تلفن همراه*
تصویر امنیتی
پندخوبان/توصیه آیت الله جوادی آملی به استفاده حداکثری از خطبه حضرت زهرا(س)

 امیدواریم در این ایام حدّاکثر استفاده از فرمایشات و خطبه نورانی آن حضرت داشته باشید, اما به گونه ای که به وحدت اسلامی و جلال و شکوه اسلامی آسیبی وارد نشود، بهانه‌ای هم به دست تکفیری‌ها و سلفی‌های غیر صالح ندهید.

 حضرت آیت الله جوادی آملی در جلسه درس اخلاق خود و در آستانه ایام سوگ و ماتم حضرت صدیقه کبرا(سلام الله علیها) ضمن عرض تسلیت ایام سوگ و ماتم وجود مبارک صدیقه کبرا(سلام الله علیها)، فرمودند: امیدواریم در این ایام حدّاکثر استفاده از فرمایشات و خطبه نورانی آن حضرت داشته باشید, اما به گونه ای که به وحدت اسلامی و جلال و شکوه اسلامی آسیبی وارد نشود، بهانه‌ای هم به دست تکفیری‌ها و سلفی‌های غیر صالح ندهید که ثواب همه این عرض ارادت‌های خالصانه به پیشگاه ذات مقدس صدیقه کبرا خواهد بود.

ایشان در ادامه مباحث اخلاقی خود با بیان اینکه خدای سبحان ما را بدون سرمایه خلق نکرده است، فرمودند:
دستورهای الهی چه در بخش علم چه در بخش عمل, هر دو با سرمایه درونی ما همراه است یعنی یک سرمایه علمی به ما داد و به ما فرمود با آن سرمایه علمی علومی را به دست بیاورید، یک سرمایه‌های عملی به ما داد بعد فرمود با آن سرمایه‌های عملی, اعمال صالح به دست بیاورید.

ایشان ادامه دادند:
همان‌طوری که در حوزه بدن بخشی از نیروهای ما متولّی ادراک‌اند و بخشی از نیروهای ما مسئول کارند مثل دست و پا ما با چشم و گوش ادراک می‌کنیم با دست و پا کار می‌کنیم تا مشکلمان حل شود در درون ما هم دو مسئول و دو متولّی وجود دارد: یک مسئول و متولّی عهده‌دار بخش‌های اندیشه ماست یک مسئول و متولّی عهده‌دار بخش‌های انگیزه ماست تا هم اندیشه ما و علوم ما تطهیر بشود تصحیح بشود و پاک بشود و حق بشود و هم انگیزه ما و گرایش‌های ما تهذیب بشود

حضرت آیت الله جوادی آملی با بیان این مطلب که چون خداوند ما را با سرمایه خلق کرده پس ما را مسئول آفریده است، بیان داشتند: باید انسان تمام اندیشه‌ها را با معیار عقل نظری‌ خودش که متولّی ادراکات است بسنجد و تمام انگیزه‌ها را با ترازوی فطری که فجور و تقوا را می‌شناسد بسنجد، پس انسان دارای یک ترازو است و نباید این دستگاه را به هم بزند.

معظم له با اشاره به آیه ﴿لا تَبْدیلَ لِخَلْقِ اللَّهِ﴾ تاکید فرمودند: آفرینش الهی به هیچ عنوان عوض نمی‌شود, خدا آن را عوض نمی‌کند چون به احسن تقویم آفرید, غیر خدا عوض نمی‌کند چون قدرت ندارد.

معظم له سپس فرمودند: هر چند ممکن نیست کسی آفرینش و فطرت الهی را تبدیل کند، اما باید توجه داشت که قابل پوشاندن، رنگ‌کاری و تیره کردن هست، لذا نباید آن را با گناهان و اعمال بد غبارآلود و تیره کرد.

حضرت آیت الله جوادی آملی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هر چیز مشکوکی را باید با ترازوی فطرت وجودی بسنجیم، فرمودند: همانطور که در مسائل کلامی و فقهی به ما گفته اند روایات اهل بیت را با عرضه به قرآن کریم بسنجید، همین مطلب را ذات اقدس الهی درباره مسائل اخلاقی و خاطرات علمی و عملیِ بیان کرده است و به ما فرموده اند که شما کارهای خودتان را با ترازوی فطرت وجودی که در درونتان نهاده ایم بسنجید، که این ترازو نه در بخش اندیشه تحریف‌پذیر است و نه در بخش انگیزه، اگر دیدید درست بود در بخش اندیشه و حق بود در بخش انگیزه, بپذیرید و اگر نبود, رد کنید اگر این کار را کردید از آفت و اُفت نجات پیدا می‌کنید و به مقصد می‌رسید.

حضرت آیت الله جوادی آملی در پایان با توصیه به اینکه انسان باید هر روز این ترازوی فطری خود را غبار روبی کند، فرمودند:در هر شبانه‌روز چند لحظه‌ای انسان باید به این فکر باشد که این ترازو را تسویه و غبارروبی کند که اگر ترازو شفاف باشد چنین انسانی راحت زندگی می‌کند و راحت رحلت می‌کند نه بیراهه می‌رود و نه راه کسی را می‌بندد.


Share


  سایت مراجع
 کانال تلگرام
کانال هیئت رهپویان آل طه
کانال جام معرفت
کانال ادامه من

  جام معرفت
نماز ظهر عاشورا
  اساسنامه

  لوگوی سایت
برای قرار دادن لوگوی تبلیغاتی سایت آدرس زیر را کپی کرده و در وبلاگ و یا سایتتان قرار دهید www.rahtousheh.com/Files/102488/logo.swf
نشر تراث
کانون نخبگان
ایران هسته ای
  اخبار هیئت

  اوقات شرعی
  حدیث روز

حدیث موضوعی
 پیامک مذهبی

 نور سافت
  آمار سایت
» امروز :
» تعداد بازدید کننده : 470
» تعداد بازدید : 519
» دیروز :
» تعداد بازدید کننده : 1745
» تعداد بازدید : 1838
» کل بازدید ها :
» تعداد بازدید کننده : 2885341
» تعداد بازدید : 3483332
  جستجو