ذکر ایام هفته
  حوزه نت
  پایگاه های اسلامی

  سایت رهبری
  بیانات رهبری
آیت الله جعفری تهرانی
  بیانات رهبری
  خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه از فرم زیر استفاده نمایید

ایمیل*
تلفن همراه*
تصویر امنیتی

روحانی در میان مردم مثل ماهی میماند و آب، روحانی با مردم و در مردم زنده است. بدون مردم و بعد از مردم نمیتواند رسالتش را ایفا کند. علاوه بر این روحانی در جامعه ما یک نقش دیگری را نیز خودبخود برعهده دارد و آن خدمت بی منت به مردم است./آنچه در اسلام برای ما اصالت دارد، روحانیت نیست، عالم عامل متعهد مسئول است. این عالم اگر بخواهد ریاست بپذیرد مثل یک بار سنگین شاق میپذیرد، نه مثل یک معشوقی که سالها به آن عشق میورزیده و حالا بوصالش رسیده است.

آیت الله سید ابراهیم خسروشاهی: واقعا جای تعجب است که باوجود حضرت عبدالعظیم، اهالی تهران مشکلات روحی و معنوی داشته باشند.

نغمه جان سوز عارف انقلابی، شهید آیت الله سید عبدالحسین دستغیب که در شب قدر ضمن قرائت و شرح دعای ابوحمزه ثمالی، نصایح و پندهای اخلاقی داده و خود اشک می ریزند.

آیت الله بهجت(رحمت الله علیه):

بکاء من خشیة الله و بکاء برای مصائب سیدالشهدا علیه‌السلام معلوم نیست عدیل داشته باشد.

باید بدانند به اینکه گم کرده بودیم راه را که این‌طور گرفتار شدیم. الآن ما دوَل اسلامیه شدیم ذلیل [دوَل] آمریکا و انگلیس و اینها، که از اخبث خبائث روی زمین‌اند! بلکه از متوحش‌ترین کسانی‌اند که اسم انسانیت گذاشته‌اند روی خودشان!

از جمله فرصت‌های ارزنده، ایام ماه ذی‌قعده و دهه اول ذی‌حجه است. آیت الله بهجت(ره) درباره اعمال این ایام مراجعه به کتب ادعیه و از جمله «اقبال‌الاعمال» را ـ که به‌طور مفصّل به اعمال این روزها و شب‌ها پرداخته ـ سفارش می‌کردند. متن زیر گزیده‌ای از مطالب کتاب اقبال‌الاعمال است.

از خداوند مهربان و خبیر و لطیف، کشف افزون را بخواه؛ چراکه به قطع و یقین برخی از افراد را درک کرده‌ام که هر سال به‌صورت یقینی شب قدر را درک می‌کنند.

شهید مطهری: ما وقتی بچه بودیم ماه رجب و شعبان که می‌آمد احساس می‌کردیم؛ چون مرحوم پدر ما وقتی ماه رجب می‌آمد همه اوضاع و عباداتش فرق می‌کرد.

بنده باید تمام توان خود را در انجام عبادات قلبى از قبیل شناخت، یادآورى، شکر و... بکار گیرد. زیرا شرع گرچه در عبادات بدنى خواهان میانه‌روى بوده نه زحمت زیاد، ولى در عبادتهاى قلبى مثل شناخت، ذکر و شکر و لطیف نمودن قلب با شناخت و صفات پسندیده‌اى که در پى آن مى‌آید، بکار بردن تمام توان را مى‌طلبد. تا به جایى برسد که امام صادق درباره عارف مى‌فرمایند: «اگر دل او بمقدار یک چشم بهم زدن خدا را فراموش نماید از شوق او مى‌میرد »

مگر می‌شود  یک جامعه‌ای را بر محور دروغ تا آخر پیش برد؟ عزیز من! از در راستی درآی، دروغ را به کناری بنه. همین نوجوان‌ها و جوان‌ها که گهگاه فریب دروغ امروزت را می‌خورند، همیشه در این حال نمی‌مانند. فردا، ساعت دیگر، روز دیگر، هفته دیگر، ماه دیگر، سال دیگر بالاخره بیدار می‌شوند و برتو لعن و نفرین می‌فرستند که چرا ماه‌ها یا سال‌ها آنها را فریفته بودی؟!

امروز که روز عرفه است ، چه کسانی که اعمال و ادعیه اش را قرائت می کنند و معارفی را می خوانند و می روند ، ولی چون نورانیتی که باید داشته باشند که بفهمند و عمل کنند ، ندارند و نداریم ، لذا فردامان با امروز یکی است و هیچ آثاری در ما نمی گذارد .

 قرائت خطبه شعبانیه رسول خدا (صل الله علیه و آله) در فضیلت ماه مبارک رمضان که توسط حضرت آیت الله حاج آقا رحیم ارباب(رحمت الله علیه) در سال ۱۳۴۷ ایراد گردیده است.

مناجات و راز و نیاز بنده اى است که قصد توبه و بازگشت به خداوند را دارد.

 بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ. اِلهى اَلْبَسَتْنِى الْخَطایا ثَوْبَ مَذَلَّتى، وَجَلَّلَنِى التَّباعُدُ مِنْکَ لِباسَ

خدایا خطاها و گناهان لباس خوارى بر تنم کرده و دورى از تو جامه بیچارگى بر تنم افکنده و

مَسْکَنَتى، وَاَماتَ قَلْبى عَظِیمُ جِنایَتى، 

بزرگ جنایتم دلم رامیرانده........

نیمی از ماه شعبان بر ما سپری شد.

خیلی زود دیر می شود و ناگهان خود را در آستانه مهمانی بزرگ خواهیم یافت...

بر اساس گواهی قرآن کریم، تردیدی وجود ندارد که توبه، انسان را به بهشت رهنمون می‌کند. حتی اگر فرد، گناهان بسیار بزرگی مرتکب شده یا بسیار به خودش و دیگران ظلم کرده باشد، باید یقین داشته باشد که در صورت توبه حقیقی، جایگاه ابدی او بهشت خواهد بود. زیرا ذات باری‌تعالی به توبه‌کننده، وعده بهشت داده است و هرگز از وعده خود تخلّف نخواهد کرد.

تنها راه رسیدن به کمال را بندگی خداوند دانست و گفت: انسان باید به این نقطه برسد که آفریننده اش خدا است و باید تنها کارهایی را که او دوست دارد انجام دهد؛ خیر و صلاح فرد در این است.

نجاری خدمت آیت الله اراکی رسید و تقاضای موعظه کرد. آقا فرمودند: "چه کاره ای؟" گفت: "نجارم". فرمودند:"برای دلت درب ساخته ای؟ اگر برای دلت درب نساختی، یک درب برای دلت بساز که غیر خدا به دلت راه پیدا نکند." ما پیرمردها دیگر دلی برایمان نمانده، خوش به حال شما جوان ها! شما الان می توانید برای دلتان درب بسازید، درب آهنی ای بسازید که کسی نتواند وارد دل شما شود.

تمام این علوم و معارف برای این است که ما برسیم به این معنا که ما در مقابل خدا هیچیم؛ ممکن است من و ما در مقابل هم بروز و ظهوری داشته باشیم. یکی فاضل است، یکی مبارز است و مجاهد و... منکر این معنا نیستیم، منتها وقتی این‌ها را مقابل حقیقت هستی و صرف الوجود قرار بدهیم؛ همه در مقابل او فانی هستند مثل طلوع خورشید و مخفی شدن نور ستارگان؛ تا خورشید طلوع نکرده، سیارات جلوه دارند اما اگر خورشید طلوع کند نور ستارگان محو می‌شود....
یکی از رجال الهی عصر ما که نام پر آوازه اش با شجاعت و امر به معروف و نهی از منکر عجین است، مرحوم آیت الله حاج آقا علی صافی گلپایگانی است؛ که ندای «سیّدی قد طال الانتظار» او هنوز گوش ها را می نوازد و «لبّیک یا حسین» هایش بر آسمان دل های دوستانش طنین افکن است ...

هر لحظه‌ای از لحظات این روز برای ما گران بها است. این فرصت بهترین فرصت است. پس این فرصت را از دست ندهید! به خصوص از ظهر تا هنگام غروب را که در روایات وارد شده است. بدانید اگر می‏ خواهید مشکلاتتان را حل کنید بیایید ‌این چند ساعت را درِ خانه خدا بروید و از او بخواهید؛ چه حاجت‏ های مادی را و چه معنوی را، همه را از او بخواهید. چون امروز برد دعا خیلی زیاد است. بخصوص درباره دیگران اگر دعا کنید، ما در روایت داریم که خدا چند هزار برابر به شما اعطا می‏ کند.

آقایان اهل علم و روحانیت محترم، وقتی منبر می‌روید و سخنرانی می‌کنید، این حرف‌هایی که می‌زنید برای خودتان هم باشد. یعنی من هر چه می‌گویم باید خودم هم همان‌طور باشم. اگر قرار باشد من بگویم و عمل نکنم، هیچ اثری ندارد./ ما با مرحوم امام (ره) به جمکران می‌رفتیم که گاهی در مسجد بسته بود.

در باب مهمانداری،می‌شود که خدا آداب مهمانداری را بیاموزد، بعد خودش عمل نکند؟مسلْم این‌طور نیست. خداوند از همه مهماندارها، بهتر مهمانداری می‌کند.بنده اعتقادم این است، امشب هم که آمدم خدا را شاهد می‌گیرم به اینکه ما که آمدیم اینجا جمع شدیم و به دعوت الهی (حالا اگر این دعوت هم برای ما نبوده، آقا! بی دعوت آمده‌ایم. دیگه بالاتر از این نیستش که!) این دعوت مال اولیائش! ما، بی دعوت آمده‌ایم تو خانه‌ات. وارد شده‌ایم، نشسته‌ایم. آداب مهمانداری چی اقتضا می‌کند؟!

همه می‌دانند که «رساله عملیّه»‌ را باید بنگرند و بخوانند و بفهمند و عمل کنند و حلال و حرام را با آن تشخیص بدهند؛ پس نمی‌توانند بگویند: «ما نمی‌دانیم چه بکنیم و چه نکنیم».

ماه رمضان را زائد الوصف باید گرامی داشت. با این که رحمت خدا در این ماه وسعت دارد، اگر کسی از رحمت الهی محروم شد و مورد آمرزش قرار نگرفت، زائد الوصف شقی و از رحمت پروردگار دور است.

در بخش تهذیب، من حرف دارم. در بخش تهذیب، کارهائى که به من گزارش شده، کارهاى تهذیبى نیست. مثلًا فرض کنید برگزارى اردوهاى فلان- که حالا اسامى آنها یادم نیست، اما توى گزارشها بود- ربطى به تهذیب ندارد البته حفظ قرآن و حدیث هم خوب است، اما انصافاً بحث تهذیب، اینها نیست؛ تهذیب یک فکر دیگرى میخواهد. باید فکر کرد، مطالعه کرد؛ والّا خیلى هستند قارى قرآنند، اما مهذّب هم نیستند. بایستى راه‏هاى تهذیب را پیدا کرد. درس اخلاق مهم است.درس حرفه‏ اى اخلاق هیچ فایده ‏اى ندارد. گفتن اخلاق، اصلًا درس نیست؛ اخلاق یک صیرورت است. باید استاد کارى کند که شاگرد صیرورت اخلاقى پیدا کند. به نظر من این جزو کارهاى لازم است.....

مداحان عزیز که در خدمت اهل بیت هستند این گوهر را درست حفظ کنند، در حرم دل، جز ولای خاندان اهل بیت چیزی را راه ندهند، حرف‌هایی که از عظمت و جلال و شکوه این‌ها می‌کاهد نگویند چون وصیّت وجود مبارک سیّدالشهداء در ظهر عاشورا به زینب کبرا و سایر بچه‌ها این بود که ما خاندان کرمیم لذا مبادا حرفی بزنید که از جلال و شکوه خاندان ما بکاهد، مبادا مداحی برای اینکه گریه بیاید، حرفی بزند که از عظمت اهل بیت(ع) بکاهد که این گریه و اشک، گریه و اشک کاذب خواهد بود.

 امیدواریم در این ایام حدّاکثر استفاده از فرمایشات و خطبه نورانی آن حضرت داشته باشید, اما به گونه ای که به وحدت اسلامی و جلال و شکوه اسلامی آسیبی وارد نشود، بهانه‌ای هم به دست تکفیری‌ها و سلفی‌های غیر صالح ندهید.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی نسبت به ترویج دهه های پیاپی عزاداری هشدار دادند و گفتند: افراط در عزاداری ها به تفریط می انجامد. از آنجا که جامعه نمی تواند نسبت به همه عزاداری های پیاپی مراقبت داشته باشد سرانجام به انکار مجموع عزاداری روی میاورد.

 راز این که گفته اند «یا مقلب القلوب ثبت قلبی علی دینک» را زیاد بگویید همین است چون دفاع مقدس 8 ساله بود ولی این جهاد نفس 80 ساله است چرا که ما دشمنی داریم که معادل ندارد.وقتی می گوییم یا مقلب القلوب و الابصار، این زیر و رو کردن نیاز به ابزار و مصالحی دارد که خداوند آن را به ما معرفی کرده است. خدا فرموده ما ساختار اولیه شما را با طهارت و طیب آفریدیم ولی شما آن را به هم زدید حال اگر می خواهید دوباره آن را برایتان بسازم مصالح ساختمانی آن را که عبارت است از توبه، عبادت، خدمت به مردم و ... بیاورید.,,,,,

 

قرآن بخوان و بفهم و به معارف آن از طریق عترت و اوصیاى پیغمبر- صلّى‏ اللَّه‏ علیه وآله ‏وسلّم- آشنا شو، تعیّن و خودى و منیّت را که مظلم حقیقى است بسوزان و از طریق ریاضات شرعیّه خود را تزکیه و تصفیه نما. نگذار کار به سکرات موت و فشار قبر و شکنجه ‏هاى برزخ و عذاب دوزخ منجر شود که عذابى است الیم و دردناک.

جویندگان کمالات معنوی ،مکرر این کلمات را بخوانند

کیمیای سعادت، یاد خداست، و او محرّک عضلات به سوی موجبات سعادت مطلقه است؛ و توسل به وسائط استفاضه از منبع خیرات، به واسطه وسائل مقرره خودش است. باید اهتدا به هدایات آنها نماییم و رهروی به رهبری آنها نماییم تا کامیاب شویم.دیگر توضیح نخواهید و آنکه عرض شد، ضبط نمایید و در قلب ثبت [کنید]، خودش توضیح خود را می دهد....

 

این موضوع تقوی یکی از موضوعاتی است که در تمام شئون زندگی ما مؤثر است ، چه برای دنیای ما ، چه برای آخرت ما . این برای دانش آموزان ما و دانشجویان ما بسیار مؤثر است در پیشرفت مسئله تعلیم و تعلم ؛« ان تتقوا الله یجعل لکم فرقانا » که اگر شما تقوی داشته باشید ، خداوند در شما بینشی قرار می دهد که می توانید تشخیص حق از باطل را بدهید . تشخیص بدهید که چه چیزی سبب سعادت شماست ، چه چیزهایی سبب شقاوت ، چه چیزی سبب کندی شماست .

 ویژگی‏های دوست واقعی

اگر به یک قدرتى، حکومتى، ریاستى دست پیدا کرد، یا به یک مالى دست پیدا کرد، ثروتمند شد، وضعش با تو عوض نشود، تغییر نکند. بعضى‌ها اینجورى‌اند دیگر؛ با آدم رفیقند، به مجرد اینکه به یک مال و منالى، پولى، زندگى‌اى، چیزى می‏رسند، آدم مى‌بیند اصلا نمی‏شناسند آدم را. اصلا نمی‏شناسد، کأنّه نمی‏شناسد آدم را؛ از این قبیل هم دیده‌ایم آدمهایی را. اینجور نباشد. داشتن مال و مقام او را عوض نکند، وضعش را با تو [عوض نکند].......

جان آدمی در علوم انسانی است نه تجربی

علوم مطرح در حوزه يا دانشگاه، بدون انسان‏شناسي، يا خود ناقص هستند يا كارايي و كارآمدي آنها دچار نقص است. از اين‏رو بخش وسيعي از آيات قرآن در پي معرفي هويت انسان و عوامل اصلي سازنده انسانيت اوست، پس اگر ما خود را نشناسيم، از علومي كه فرامي‏گيريم، بهره ‏اي نمي‏بريم.....

امام رضا علیه السلام
اذن دخول حضرت سیدالشهداء(ع) گریه است، اگر اشک آمد امام حسین(ع) اذن دخول داده‌اند و وارد شوید. هنگامی که از حضرت رضا(ع) اذن دخول می‌طلبید، به قلبتان مراجعه کنید و ببینید آیا تحولی در آن به وجود آمده است.

سالک هم و غمی جز خدا ندارد

عاقل، هيچ مطلوبى جز حضرت حق، براى خود اختيار نكند و هر چه غير اوست، اگر هم از جهتى مطلوب آدمى باشد باز مطلوبيتش از ناحيه اوست. و چون عاقل اين معنى را دانست و در طلب و جستجوى او بر آمد غير او را ترك خواهد گفت و هم و همتش را .......

اسراری از نماز و نیایش

نماز، اعظم مظاهر عبودیّت است که در آن، توجه به حقّ می شود/ شاید حکمت تکرار نماز – علاوه بر تثبیت – سیر باشد؛ به این نحو که هر نمازی از نماز قبلی بهتر، و نماز قبلی زمینه ساز نماز بعدی باشد./ اصلاح نماز، مستلزم اصلاح ظاهر و باطن و دوری از منکرات ظاهریّه و باطنیّه است. و از راههای اصلاح نماز، توسل جدی در حال شروع به نماز به حضرت ولی عصر (عجّل الله تعالی فرجه الشریف) است./ نماز شب و قضای آن و حضور قلب به این است که ........

تا کی مسامحه و سهل انگاری

اى نفس! آيا تو همان نيستى كه در دنيا با همگان در به گزينى رقابت مى‏ كنى؟! و بر اعيان و اشراف حسد مى‏ برى؟! و بر توانگران و برتران مفاخره مى‏ نمايى؟! و از بيم گرفتارى به نادارى و خوارى، به اندوهى پس از اندوهى ملول و افسرده مى‏ شوى؟!......

در راستای عشق به امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

تا رابطۀ ما با ولیّ امر: امام زمان (عج) قوی نشود، کار ما درست نخواهد شد. و قوّت رابطۀ ما با ولیّ امر (عج) هم در اصلاح نفس است.

چه قدر بگوییم که حضرت صاحب (عج) در دل هر شیعه ای یک مسجد دارد!

خدا می داند در دفتر امام زمان (عجّل الله تعالی فرجه الشریف) جزو چه کسانی هستیم! کسی که اعمال بندگان در هر هفته دو روز (روز دوشنبه و پنجشنبه) به او عرضه می شود. همین قدر می دانیم که آن طوری که باید باشیم، نیستیم!

تافرصت داری توشه ای بردار

تا مهلت دارى در مصيبت خويش تفكر نما و تاتو را فرصت از دست نرفته، براى روز حسرت و پشيمانى و طول اقامت در روز قيامت و وحشت‏هاى روز رستاخيز، خود را آماده و بسيج كن و بر نفس خويش كه در اين دنيا آن را به ناز و نعمت و خوشى و راحت عادت داده‏اى و از عذاب و نقمت و سختى روز قيامت غافلش ساخته‏ اى، گريان شو و بگو:

  سایت مراجع
  جام معرفت
نماز ظهر عاشورا
  اساسنامه

  لوگوی سایت
برای قرار دادن لوگوی تبلیغاتی سایت آدرس زیر را کپی کرده و در وبلاگ و یا سایتتان قرار دهید www.rahtousheh.com/Files/102488/logo.swf
نشر تراث
کانون نخبگان
ایران هسته ای
  اخبار هیئت

  اوقات شرعی
  حدیث روز

حدیث موضوعی
 پیامک مذهبی

 نور سافت
  آمار سایت
» امروز :
» تعداد بازدید کننده : 1900
» تعداد بازدید : 2100
» دیروز :
» تعداد بازدید کننده : 649
» تعداد بازدید : 886
» کل بازدید ها :
» تعداد بازدید کننده : 2331611
» تعداد بازدید : 2824050
  جستجو