ذکر ایام هفته
  منوی اصلی
  حوزه نت
  پایگاه های اسلامی

  سایت رهبری
  بیانات رهبری
آیت الله جعفری تهرانی
  بیانات رهبری
  خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه از فرم زیر استفاده نمایید

ایمیل*
تلفن همراه*
تصویر امنیتی

نکته
گاهى مى گویند دلت پاک باشد؛ ظاهر مهم نیست. ولى این اشتباه است، چون هنگامى دل پاک مى شود که ظاهر هم پاک باشد...

متدین‌ها شما را می‌گویم! به‌اندازه‌ای که در بازارها به‌دنبال یک انگشتر مورد پسند، یک گردن‌بند، یک ساعت یا یک گوشواره برای خودتان، برای زن‌دادن پسرتان و خرید برای عروستان گشته‌اید، به این مقدار به‌دنبال پیداکردن خدا بوده‌اید؟

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حاج شیخ مهدی مظاهری، عالمی عامل، مجاهدی خستگی‌ناپذیر و شخصیتی خدوم بودند که در عرصه‌های مختلف، در گوشه‌وکنار شهر و استان ما و برخی استان‌های دیگر، آثار و خدمات ایشان مشهود است و در این جهت باقیات‌الصالحات برای خودشان به جا گذاشته‌اند.
پند خوبان
یک روز مانده به اربعین حسینی(ع) بود که خبر ارتحال حضرت آیت الله مجتبی تهرانی بسیاری از مردم را در غم و اندوه فرو برد. امروز پنجمین سالگرد در گذشت آیت الله مجتبی تهرانی است. به همین مناسبت بخشی از مصاحبه میثم مطیعی عضو هیات مؤسس و اولین مدیر عامل موسسه حفظ و نشر آثار آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی را می خوانید. 
بخشی از خاطرات "میثم مطیعی" با حاج آقا مجتبی تهرانی پیش روی شماست.
پند خوبان

#میرزا_جواد_آقا_تهرانی ره هیچگاه در محرابی به عنوان #امام_جماعت نایستادند، مگر زمانی که در جبهه‌های جنگ حضور داشتند.

خود ایشان نقل می‌فرمودند: وقتی دیدم این جوانان جان خویش را در طبق اخلاص گذاشته و در راه خدا تا پای جان آمده‌اند، وقتی از منِ ناچیز، یک تقاضا دارند «که برایمان نماز بخوان»، شرمم آمد که این خواستهٔ آنان را رد کنم!

اگر یک کارگر فاضلاب یادش رفته باشد که امشب مهمان است با لباس فاضلابی بیاید یک مرتبه درب خانه چه می گوید؟ می گوید حمام کجاست؟ صاحبخانه! من را هدایت کن به حمام. اول بروم آنجا. یک دست لباس هم به من امروز عاریه بده که من بتوانم سر سفره حاضر شوم.

 ماه ماه من بنده بنده من و رحمت رحمت من است. هر کسى در این ماه من را بخواند او را اجابت مى‏ کنم و هر کس از من بخواهد به او مى‏ دهم و هر کس از من هدایت بخواهد او را هدایت مى‏ کنم. این ماه را رشته ‏اى بین خود و بندگانم قرار دادم که هر کس آن را بگیرد به من مى‏ رسد.

روحانی در میان مردم مثل ماهی میماند و آب، روحانی با مردم و در مردم زنده است. بدون مردم و بعد از مردم نمیتواند رسالتش را ایفا کند. علاوه بر این روحانی در جامعه ما یک نقش دیگری را نیز خودبخود برعهده دارد و آن خدمت بی منت به مردم است./آنچه در اسلام برای ما اصالت دارد، روحانیت نیست، عالم عامل متعهد مسئول است. این عالم اگر بخواهد ریاست بپذیرد مثل یک بار سنگین شاق میپذیرد، نه مثل یک معشوقی که سالها به آن عشق میورزیده و حالا بوصالش رسیده است.

آیت الله سید ابراهیم خسروشاهی: واقعا جای تعجب است که باوجود حضرت عبدالعظیم، اهالی تهران مشکلات روحی و معنوی داشته باشند.

نغمه جان سوز عارف انقلابی، شهید آیت الله سید عبدالحسین دستغیب که در شب قدر ضمن قرائت و شرح دعای ابوحمزه ثمالی، نصایح و پندهای اخلاقی داده و خود اشک می ریزند.

آیت الله بهجت(رحمت الله علیه):

بکاء من خشیة الله و بکاء برای مصائب سیدالشهدا علیه‌السلام معلوم نیست عدیل داشته باشد.

باید بدانند به اینکه گم کرده بودیم راه را که این‌طور گرفتار شدیم. الآن ما دوَل اسلامیه شدیم ذلیل [دوَل] آمریکا و انگلیس و اینها، که از اخبث خبائث روی زمین‌اند! بلکه از متوحش‌ترین کسانی‌اند که اسم انسانیت گذاشته‌اند روی خودشان!

از جمله فرصت‌های ارزنده، ایام ماه ذی‌قعده و دهه اول ذی‌حجه است. آیت الله بهجت(ره) درباره اعمال این ایام مراجعه به کتب ادعیه و از جمله «اقبال‌الاعمال» را ـ که به‌طور مفصّل به اعمال این روزها و شب‌ها پرداخته ـ سفارش می‌کردند. متن زیر گزیده‌ای از مطالب کتاب اقبال‌الاعمال است.

از خداوند مهربان و خبیر و لطیف، کشف افزون را بخواه؛ چراکه به قطع و یقین برخی از افراد را درک کرده‌ام که هر سال به‌صورت یقینی شب قدر را درک می‌کنند.

شهید مطهری: ما وقتی بچه بودیم ماه رجب و شعبان که می‌آمد احساس می‌کردیم؛ چون مرحوم پدر ما وقتی ماه رجب می‌آمد همه اوضاع و عباداتش فرق می‌کرد.

بنده باید تمام توان خود را در انجام عبادات قلبى از قبیل شناخت، یادآورى، شکر و... بکار گیرد. زیرا شرع گرچه در عبادات بدنى خواهان میانه‌روى بوده نه زحمت زیاد، ولى در عبادتهاى قلبى مثل شناخت، ذکر و شکر و لطیف نمودن قلب با شناخت و صفات پسندیده‌اى که در پى آن مى‌آید، بکار بردن تمام توان را مى‌طلبد. تا به جایى برسد که امام صادق درباره عارف مى‌فرمایند: «اگر دل او بمقدار یک چشم بهم زدن خدا را فراموش نماید از شوق او مى‌میرد »

مگر می‌شود  یک جامعه‌ای را بر محور دروغ تا آخر پیش برد؟ عزیز من! از در راستی درآی، دروغ را به کناری بنه. همین نوجوان‌ها و جوان‌ها که گهگاه فریب دروغ امروزت را می‌خورند، همیشه در این حال نمی‌مانند. فردا، ساعت دیگر، روز دیگر، هفته دیگر، ماه دیگر، سال دیگر بالاخره بیدار می‌شوند و برتو لعن و نفرین می‌فرستند که چرا ماه‌ها یا سال‌ها آنها را فریفته بودی؟!

امروز که روز عرفه است ، چه کسانی که اعمال و ادعیه اش را قرائت می کنند و معارفی را می خوانند و می روند ، ولی چون نورانیتی که باید داشته باشند که بفهمند و عمل کنند ، ندارند و نداریم ، لذا فردامان با امروز یکی است و هیچ آثاری در ما نمی گذارد .

 قرائت خطبه شعبانیه رسول خدا (صل الله علیه و آله) در فضیلت ماه مبارک رمضان که توسط حضرت آیت الله حاج آقا رحیم ارباب(رحمت الله علیه) در سال ۱۳۴۷ ایراد گردیده است.

مناجات و راز و نیاز بنده اى است که قصد توبه و بازگشت به خداوند را دارد.

 بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ. اِلهى اَلْبَسَتْنِى الْخَطایا ثَوْبَ مَذَلَّتى، وَجَلَّلَنِى التَّباعُدُ مِنْکَ لِباسَ

خدایا خطاها و گناهان لباس خوارى بر تنم کرده و دورى از تو جامه بیچارگى بر تنم افکنده و

مَسْکَنَتى، وَاَماتَ قَلْبى عَظِیمُ جِنایَتى، 

بزرگ جنایتم دلم رامیرانده........

نیمی از ماه شعبان بر ما سپری شد.

خیلی زود دیر می شود و ناگهان خود را در آستانه مهمانی بزرگ خواهیم یافت...

بر اساس گواهی قرآن کریم، تردیدی وجود ندارد که توبه، انسان را به بهشت رهنمون می‌کند. حتی اگر فرد، گناهان بسیار بزرگی مرتکب شده یا بسیار به خودش و دیگران ظلم کرده باشد، باید یقین داشته باشد که در صورت توبه حقیقی، جایگاه ابدی او بهشت خواهد بود. زیرا ذات باری‌تعالی به توبه‌کننده، وعده بهشت داده است و هرگز از وعده خود تخلّف نخواهد کرد.

تنها راه رسیدن به کمال را بندگی خداوند دانست و گفت: انسان باید به این نقطه برسد که آفریننده اش خدا است و باید تنها کارهایی را که او دوست دارد انجام دهد؛ خیر و صلاح فرد در این است.

نجاری خدمت آیت الله اراکی رسید و تقاضای موعظه کرد. آقا فرمودند: "چه کاره ای؟" گفت: "نجارم". فرمودند:"برای دلت درب ساخته ای؟ اگر برای دلت درب نساختی، یک درب برای دلت بساز که غیر خدا به دلت راه پیدا نکند." ما پیرمردها دیگر دلی برایمان نمانده، خوش به حال شما جوان ها! شما الان می توانید برای دلتان درب بسازید، درب آهنی ای بسازید که کسی نتواند وارد دل شما شود.

تمام این علوم و معارف برای این است که ما برسیم به این معنا که ما در مقابل خدا هیچیم؛ ممکن است من و ما در مقابل هم بروز و ظهوری داشته باشیم. یکی فاضل است، یکی مبارز است و مجاهد و... منکر این معنا نیستیم، منتها وقتی این‌ها را مقابل حقیقت هستی و صرف الوجود قرار بدهیم؛ همه در مقابل او فانی هستند مثل طلوع خورشید و مخفی شدن نور ستارگان؛ تا خورشید طلوع نکرده، سیارات جلوه دارند اما اگر خورشید طلوع کند نور ستارگان محو می‌شود....
یکی از رجال الهی عصر ما که نام پر آوازه اش با شجاعت و امر به معروف و نهی از منکر عجین است، مرحوم آیت الله حاج آقا علی صافی گلپایگانی است؛ که ندای «سیّدی قد طال الانتظار» او هنوز گوش ها را می نوازد و «لبّیک یا حسین» هایش بر آسمان دل های دوستانش طنین افکن است ...

هر لحظه‌ای از لحظات این روز برای ما گران بها است. این فرصت بهترین فرصت است. پس این فرصت را از دست ندهید! به خصوص از ظهر تا هنگام غروب را که در روایات وارد شده است. بدانید اگر می‏ خواهید مشکلاتتان را حل کنید بیایید ‌این چند ساعت را درِ خانه خدا بروید و از او بخواهید؛ چه حاجت‏ های مادی را و چه معنوی را، همه را از او بخواهید. چون امروز برد دعا خیلی زیاد است. بخصوص درباره دیگران اگر دعا کنید، ما در روایت داریم که خدا چند هزار برابر به شما اعطا می‏ کند.

آقایان اهل علم و روحانیت محترم، وقتی منبر می‌روید و سخنرانی می‌کنید، این حرف‌هایی که می‌زنید برای خودتان هم باشد. یعنی من هر چه می‌گویم باید خودم هم همان‌طور باشم. اگر قرار باشد من بگویم و عمل نکنم، هیچ اثری ندارد./ ما با مرحوم امام (ره) به جمکران می‌رفتیم که گاهی در مسجد بسته بود.

در باب مهمانداری،می‌شود که خدا آداب مهمانداری را بیاموزد، بعد خودش عمل نکند؟مسلْم این‌طور نیست. خداوند از همه مهماندارها، بهتر مهمانداری می‌کند.بنده اعتقادم این است، امشب هم که آمدم خدا را شاهد می‌گیرم به اینکه ما که آمدیم اینجا جمع شدیم و به دعوت الهی (حالا اگر این دعوت هم برای ما نبوده، آقا! بی دعوت آمده‌ایم. دیگه بالاتر از این نیستش که!) این دعوت مال اولیائش! ما، بی دعوت آمده‌ایم تو خانه‌ات. وارد شده‌ایم، نشسته‌ایم. آداب مهمانداری چی اقتضا می‌کند؟!

همه می‌دانند که «رساله عملیّه»‌ را باید بنگرند و بخوانند و بفهمند و عمل کنند و حلال و حرام را با آن تشخیص بدهند؛ پس نمی‌توانند بگویند: «ما نمی‌دانیم چه بکنیم و چه نکنیم».

ماه رمضان را زائد الوصف باید گرامی داشت. با این که رحمت خدا در این ماه وسعت دارد، اگر کسی از رحمت الهی محروم شد و مورد آمرزش قرار نگرفت، زائد الوصف شقی و از رحمت پروردگار دور است.

در بخش تهذیب، من حرف دارم. در بخش تهذیب، کارهائى که به من گزارش شده، کارهاى تهذیبى نیست. مثلًا فرض کنید برگزارى اردوهاى فلان- که حالا اسامى آنها یادم نیست، اما توى گزارشها بود- ربطى به تهذیب ندارد البته حفظ قرآن و حدیث هم خوب است، اما انصافاً بحث تهذیب، اینها نیست؛ تهذیب یک فکر دیگرى میخواهد. باید فکر کرد، مطالعه کرد؛ والّا خیلى هستند قارى قرآنند، اما مهذّب هم نیستند. بایستى راه‏هاى تهذیب را پیدا کرد. درس اخلاق مهم است.درس حرفه‏ اى اخلاق هیچ فایده ‏اى ندارد. گفتن اخلاق، اصلًا درس نیست؛ اخلاق یک صیرورت است. باید استاد کارى کند که شاگرد صیرورت اخلاقى پیدا کند. به نظر من این جزو کارهاى لازم است.....

مداحان عزیز که در خدمت اهل بیت هستند این گوهر را درست حفظ کنند، در حرم دل، جز ولای خاندان اهل بیت چیزی را راه ندهند، حرف‌هایی که از عظمت و جلال و شکوه این‌ها می‌کاهد نگویند چون وصیّت وجود مبارک سیّدالشهداء در ظهر عاشورا به زینب کبرا و سایر بچه‌ها این بود که ما خاندان کرمیم لذا مبادا حرفی بزنید که از جلال و شکوه خاندان ما بکاهد، مبادا مداحی برای اینکه گریه بیاید، حرفی بزند که از عظمت اهل بیت(ع) بکاهد که این گریه و اشک، گریه و اشک کاذب خواهد بود.

 امیدواریم در این ایام حدّاکثر استفاده از فرمایشات و خطبه نورانی آن حضرت داشته باشید, اما به گونه ای که به وحدت اسلامی و جلال و شکوه اسلامی آسیبی وارد نشود، بهانه‌ای هم به دست تکفیری‌ها و سلفی‌های غیر صالح ندهید.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی نسبت به ترویج دهه های پیاپی عزاداری هشدار دادند و گفتند: افراط در عزاداری ها به تفریط می انجامد. از آنجا که جامعه نمی تواند نسبت به همه عزاداری های پیاپی مراقبت داشته باشد سرانجام به انکار مجموع عزاداری روی میاورد.

 راز این که گفته اند «یا مقلب القلوب ثبت قلبی علی دینک» را زیاد بگویید همین است چون دفاع مقدس 8 ساله بود ولی این جهاد نفس 80 ساله است چرا که ما دشمنی داریم که معادل ندارد.وقتی می گوییم یا مقلب القلوب و الابصار، این زیر و رو کردن نیاز به ابزار و مصالحی دارد که خداوند آن را به ما معرفی کرده است. خدا فرموده ما ساختار اولیه شما را با طهارت و طیب آفریدیم ولی شما آن را به هم زدید حال اگر می خواهید دوباره آن را برایتان بسازم مصالح ساختمانی آن را که عبارت است از توبه، عبادت، خدمت به مردم و ... بیاورید.,,,,,

 

قرآن بخوان و بفهم و به معارف آن از طریق عترت و اوصیاى پیغمبر- صلّى‏ اللَّه‏ علیه وآله ‏وسلّم- آشنا شو، تعیّن و خودى و منیّت را که مظلم حقیقى است بسوزان و از طریق ریاضات شرعیّه خود را تزکیه و تصفیه نما. نگذار کار به سکرات موت و فشار قبر و شکنجه ‏هاى برزخ و عذاب دوزخ منجر شود که عذابى است الیم و دردناک.

جویندگان کمالات معنوی ،مکرر این کلمات را بخوانند

کیمیای سعادت، یاد خداست، و او محرّک عضلات به سوی موجبات سعادت مطلقه است؛ و توسل به وسائط استفاضه از منبع خیرات، به واسطه وسائل مقرره خودش است. باید اهتدا به هدایات آنها نماییم و رهروی به رهبری آنها نماییم تا کامیاب شویم.دیگر توضیح نخواهید و آنکه عرض شد، ضبط نمایید و در قلب ثبت [کنید]، خودش توضیح خود را می دهد....

 

این موضوع تقوی یکی از موضوعاتی است که در تمام شئون زندگی ما مؤثر است ، چه برای دنیای ما ، چه برای آخرت ما . این برای دانش آموزان ما و دانشجویان ما بسیار مؤثر است در پیشرفت مسئله تعلیم و تعلم ؛« ان تتقوا الله یجعل لکم فرقانا » که اگر شما تقوی داشته باشید ، خداوند در شما بینشی قرار می دهد که می توانید تشخیص حق از باطل را بدهید . تشخیص بدهید که چه چیزی سبب سعادت شماست ، چه چیزهایی سبب شقاوت ، چه چیزی سبب کندی شماست .

 ویژگی‏های دوست واقعی

اگر به یک قدرتى، حکومتى، ریاستى دست پیدا کرد، یا به یک مالى دست پیدا کرد، ثروتمند شد، وضعش با تو عوض نشود، تغییر نکند. بعضى‌ها اینجورى‌اند دیگر؛ با آدم رفیقند، به مجرد اینکه به یک مال و منالى، پولى، زندگى‌اى، چیزى می‏رسند، آدم مى‌بیند اصلا نمی‏شناسند آدم را. اصلا نمی‏شناسد، کأنّه نمی‏شناسد آدم را؛ از این قبیل هم دیده‌ایم آدمهایی را. اینجور نباشد. داشتن مال و مقام او را عوض نکند، وضعش را با تو [عوض نکند].......

  سایت مراجع
 کانال‌ها
نماز ظهر عاشورا
  اساسنامه

  اخبار هیئت

  اوقات شرعی
  حدیث روز

حدیث موضوعی
 نور سافت
  آمار سایت
» امروز :
» تعداد بازدید کننده : 329
» تعداد بازدید : 355
» دیروز :
» تعداد بازدید کننده : 918
» تعداد بازدید : 1037
» کل بازدید ها :
» تعداد بازدید کننده : 2996630
» تعداد بازدید : 3612233
  جستجو