ذکر ایام هفته
  منوی اصلی
  حوزه نت
  پایگاه های اسلامی

  سایت رهبری
  بیانات رهبری
آیت الله جعفری تهرانی
  بیانات رهبری
  خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه از فرم زیر استفاده نمایید

ایمیل*
تلفن همراه*
تصویر امنیتی

دوچرخه‌سواری بانوان در مجامع عمومی و نیز در جایی که در معرض دید نامحرم باشد، حرام است.

کتاب احکام پزشکی شامل مباحثی از قبیل احکام مربوط به عمل جراحی، احکام آموزش پزشکی، احکام وضو، نماز و روزه بیمار، احکام زایمان، احکام مربوط به سقط جنین، احکام تلقیح مصنوعی و... می‌باشد. در این کتاب علاوه بر موارد موجود در «اجوبة الاستفتائات» استفتائات جدیدی نیز اضافه شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین فلاح‌زاده-عضو دفتر استفتائات حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای و رئیس مرکز موضوع‌شناسی احکام فقهی- به پرتکرارترین سؤالات مطابق با فتاوای حضرت‌ آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای پاسخ داده است که متن پاسخ‌ها همزمان با ۲۱ تیرماه، روز عفاف و حجاب به شرح زیر منتشر می‌شود.

در آستانه‌ی حلول ماه شوال و عید سعید فطر، سؤالاتی درباره‌ی تعیین مقدار زکات فطره، نحوه‌ی پرداخت آن و نیز برخی مسائل دیگر در فضای رسانه‌ای کشور مطرح می‌شود. متن زیر پاسخ‌های حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدحسین فلاح‌زاده، کارشناس مسائل فقهی به مهم‌ترین سؤالات درباره‌ی زکات فطره است. 

علاوه بر استفتایی که درباره اهانت به عایشه، پیش از این منتشر شده بود، رهبر معظم انقلاب مجدداً فرمودند: قاطعا عرض میکنم، اهانت به هرکدام از زوجات پیامبر(ص) اهانت به پیغمبر(ص) است.

در آستانه سیزدهم رجب و آغاز ایام‌البیض و شروع مراسم اعتکاف، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR احکام مربوط به معتکفین را منتشر میکند. 

اگر شوهر به همسرش اجازه شرکت در انتخابات را ندهد یا رضایت نداشته باشد تکلیف زن چیست؟/ حکم رأی دادن سفید و بی نام چیست ؟ / آیا صحبت کردن پشت سر کاندیداها برای انتخاب فرد اصلح، ‌ جایز است؟ و ...

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR طی فراخوانی اعلام کرد به پرسش‌های شرعی مخاطبان که مربوط به احکام عزاداری است، پاسخ می‌دهد. حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح‌زاده، کارشناس مسائل فقهی به پرتکرارترین سوالات، مطابق با فتاوای حضرت‌ آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای پاسخ داده‌اند که در ادامه متن و فیلم پاسخ‌ ایشان به این سوالات ارائه می‌شود:

رهبر انقلاب اسلامی:«باید مسائل ارزشی اسلام در جامعه‌ی ما احیاء بشود. مثلاً مسأله‌ی حجاب، یک مسأله‌ی ارزشی است. مسأله‌ی حجاب، مسأله‌یی است که اگرچه مقدمه‌یی است برای چیزهای بالاتر، اما خود یک مسأله‌ی ارزشی است. ما که روی حجاب این‌قدر مقیدیم، به خاطر این است که حفظ حجاب به زن کمک میکند تا بتواند به آن رتبه‌ی معنوی عالی خود برسد و دچار آن لغزشگاههای بسیار لغزنده‌یی که سر راهش قرار داده‌اند، نشود.»

با حجت‌الاسلام‌ موحدنژاد، عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری درباره چگونگی فرآیند استهلال ماه‌های قمری و نحوه انجام کار ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری به گفت‌وگو نشستیم.

سیستم پرداخت اینترنتی وجوهات شرعی بر روی پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین رسولی محلاتی مسئول دفتر وجوهات و امور شرعیه مقام معظم رهبری افتتاح شد.

آیا سخنان  رهبر انقلاب درباره‌ی خرید کالای داخلی به معنای فتوای حرمت خرید جنس خارجی است؟ آیا اگر کالایی را به خاطر اینکه ایرانی است بخریم، ثواب برده‌ایم؟ منظور از کالای ایرانی دقیقاً چیست؟ آیا کالاهای تولید داخل که تحت لیسانس کشورهای خارجی هستند، خارجی محسوب می‌شوند؟ «مشابه داخلی داشتن» کالاهای خارجی به چه معناست؟...

استفاده ابزاری از فتوا ممنوع است/ به واژه «مفسده» در حکم آوازخوانی زنان توجه شود.

مقام معظم رهبری: «مسلمان‌ها باید با هر عامل مخالفِ وحدت و ضد وحدت مقابله بکنند؛ این یک تکلیف بزرگ برای همه‌ی ما است؛ هم شیعه باید این را قبول کند، هم سنّی باید قبول کند، هم شعبه‌های گوناگونی که در میان شیعیان و در میان سنّی‌ها وجود دارد این را باید بپذیرند.»

...اگر کسانی هم جمله‌ای به آنها بگویند در جواب می شنوند که مجلس اباعبدالله(ع)از روی عشق است نه فقه؛ یعنی اینها می‌گویند این احکام فقهی، این باید و نبایدهای دینی، آنجا جاری نیست. گرچه ما قبول داریم که خیلی مقام عزادار بالا است اما انسانی که می‌خواهد با عزاداری اجر و ثواب ببرد،باید بداند که احکام فقهی تعطیل‌بردار نیست. چگونه خود اباعبدالله(ع)در محاصره و زیر تیرباران دشمن، نماز را اول وقت و آن هم به جماعت خواندند.

حضرت آقا توصیه فرمودند به برخی از مداحان که در عزاداری‌ها برهنه نشوند. اما این به عنوان یک فتوای فقهی نیست که ما بگوییم حرام است. به طور کلی توصیه ایشان این هست - به عنوان یک توصیه - که در عزاداری‌های مردها برهنه نشوند. چرا؟ چون ممکن است هم در معرض دید نامحرمان باشند و هم دشمنان باز از این مسئله سواستفاده کنند برای تبلیغ علیه مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام.

 پدران و مادران وظیفه دارند فرزندان تازه به سن تکلیف رسیده‌ی خود را که باید مرجع تقلیدی انتخاب کنند و به خاطر دشوار بودن درک مسأله‌ی تقلید نمی‌توانند به تنهایی وظیفه‌ی شرعی خود را در این باره تشخیص دهند، ارشاد و راهنمایی نمایند.

منظور از پسر بزرگتر، بزرگترین پسری که بعد از مرگ پدر و مادر در حال حیات است می‌باشد، بنابراین اگر پسر بزرگ – چه بالغ باشد یا غیر بالغ – قبل از پدر و مادر فوت کند تکلیف قضای نماز پدر و مادر بر پسر بزرگی واجب است که هنگام وفات آنها زنده باشد.

اگر هنگام سلام دادن به جای «سَلاَمٌ عَلَیْکُمْ» از لفظ «سلام» استفاده شود چنانچه عرفاً بر آن تحیت و سلام صدق نماید، جواب دادن واجب است.

کفاره، وقت معین ندارد، هر چه زودتر بپردازید، بهتر است؛ اما زکات فطره وقت دارد. مصرف کفاره، فقط فقرا هستند ولی در مصرف زکات فطره، غیر فقرا هم هستند ولی احتیاط مستحب است که به فقرا داده شود.

نماز خواندن بر سجاده‌یی که شکلهایی روی آن رسم شده و یا بر مهری که دارای نقش است فی نفسه اشکال ندارد، ولی اگر به گونه‌یی باشد که بهانه به دست کسانی دهد که تهمت به شیعه می‌زنند، تولید آن و نماز خواندن بر آن جایز نیست، و همچنین اگر موجب تفرق حواس و از بین رفتن حضور قلب در نماز شود کراهت دارد.

در جایی که بیشتر مردم در شبهای ماه مبارک رمضان برای قرائت قرآن و خواندن دعا و شرکت در مراسم دینی و امثال آن بیدار هستند، پخش برنامه‌های خاص سحرهای این ماه از بلندگوی مسجد جهت شنیدن همگان اشکال ندارد، ولی اگر سبب اذیت همسایگان مسجد شود جایز نیست.

هر یک از مشترکین ساختمانهای مسکونی و غیر مسکونی، از نظر شرعی به مقداری که از امکانات مشترک استفاده می‌کند، نسبت به هزینه‌ی خدمات (از قبیل هزینه‌ی آب سرد و گرم، تهویه، نگهبان و مانند آن) مدیون است، و اگر از پرداخت پول آب امتناع کند وضوی او محل اشکال بلکه باطل است.

اگر شخص وضو گیرنده، هنگام شستن صورت و دستها به قصد وضو، اقدام به باز و بسته کردن شیر آب نماید اشکال ندارد و به صحت وضو لطمه‌یی نمی‌زند، ولی اگر بعد از فراغت از شستن دست چپ و قبل از مسح با آن، دستش را روی شیری که خیس است بگذارد و آب وضوی دست با آب خارج از وضو، مخلوط شود صحت مسح با رطوبتی که مختلط از آب وضو و آب خارج است، محل اشکال می‌باشد.

در احکام مسافر و قصد توطن و قصد اقامت ده روز، فرقی میان بلاد کبیره (شهرهای بزرگ) و معمولی نیست و حتی با قصد توطن در یک شهر بزرگ و مدتی در آنجا ماندن، بدون معین کردن محله‌ی خاصی از آن، تمام آن شهر حکم وطن را در باره‌ی او پیدا خواهد کرد.

اگر کسی بدون اجازه از صاحب نوار یا کتاب و... مبادرت به نسخه برداری نمود، ‌باید در صورت عدم اجازه او، ‌محتوای نوار و... را پاک کند یا از ٱن استفاده نکند و همین کافی است و در صورت پاک کردن محتوا، لازم به اطلاع رسانی به صاحب آن نیست.

آﻳﺎ آﻧﭽﻪ راﺟﻊ ﺑﻪ ﻋﯿﺪ ﻧﻮروز و ﻓﻀﯿﻠﺖ و اﻋﻤﺎل آن وارد ﺷﺪه، ﺻﺤﯿﺢ اﺳﺖ؟ آﻳﺎ اﻧﺠﺎم آن اﻋﻤﺎل (اﻋﻢ از ﻧﻤﺎز و دﻋﺎ و ﻏﯿﺮه) ﺑﻪ ﻗﺼﺪ ورود ﺟﺎﻳﺰ اﺳﺖ؟

پاسخ مقام معظم رهبری: اﻧﺠﺎم آن اﻋﻤﺎل ﺑﻪ ﻗﺼﺪ ورود، ﻣﺤﻞ ﺗﺄﻣﻞ و اﺷﮑﺎل اﺳﺖ، ﺑﻠﻪ اﻧﺠﺎم آنها ﺑﻪ ﻗﺼﺪ رﺟﺎء و اﻣﯿﺪ ﻣﻄﻠﻮب ﺑﻮدن، اﺷﮑﺎل ﻧﺪارد.

اگر توقیف ودیعه مسکن موجب شود که مستأجر را از خانه استیجارى بیرون کنند و بى‌‌سرپناه شود، ودیعه مسکن نیز حکم خانه مسکونى را دارد و از مستثنیات دَین است.

طواف در طبقه اول صحيح است ولى در طبقه دوم محل اشكال است، و براى افراد ناتوان كه ناچار از طواف در طبقه دوم مى‌باشند، احتياط اين است كه علاوه بر آن نايب نيز بگيرند.

سبك زندگي ديني مقلدان حضرت آيت‌الله خامنه‌اي چگونه بايد باشد؟/ نظرات فقهي رهبر انقلاب كه كمتر ديده شده است

کف زدن در مجالس مذهبى  
440. به‌طور كلى کف‏زدن فى‌‏نفسه به نحو متعارف در جشن‌هاى اعياد يا براى تشويق و تأييد و مانند آن اشکال ندارد، ولى بهتر است فضاى مجالس دينى به‌خصوص مراسمى که در مساجد و حسينيه‌‏ها و نمازخانه‏‌ها برگزار مى‌‏شود، به ذکر صلوات و تکبير معطّر گردد تا انسان به ثواب آنها برسد و ....و  

تازه ترین فتواهای مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای مرجع تقلید شیعیان جهان که حاوی موضوعاتی چون ماهواره، تجارت الکترونیکی، معامله با شرکت‌هاى صهیونیستى، بهائیت،احضار روح، زمین مصادره ای،اضافه کاری، موسیقی، معاشرت با نامحرم، فال گیری، جادوگری، تکثیر نوار، وام، جریمه دیرکرد، تحصیل در دانشگاه مختلط، نذر، عهد و قسم، امر به معروف و نهى از منکر و...می باشد، منتشر شد.

اگر به سبب بى‌اطلاعى از حکم شرعى، کارى را انجام دهد که روزه را باطل مى‌کند ـ مثل اينکه نمى‌دانست خوردن دارو نيز مانند ساير خوردنيها روزه را باطل مى‌کند و در روز ماه رمضان دارو خورد ـ روزه‌اش باطل است و بايد آن را قضا کند ولى کفّاره بر او واجب نيست.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پاسخ به چند استفتاء نظر خود را در خصوص، تخلف از شرایط اجاره، تبلیغ و فروش محصولات مضر و نیز وظیفه ورثه در مورد عهدهای ادا نشده میت اعلام کرده‌اند.

آيا طهارت لباس احرام يا ساير شرايط لباس نمازگزار، شرط صحتِ احرام نيز هست، و آيا با ترك عمدى آن، احرام صحيح است؟

ج) طهارت لباس احرام شرط صحّت احرام نيست.

گره در لباس احرام / س: آيا گره زدن در لباس احرام اشکال دارد؟

ج) مانعى ندارد مشروط بر اينكه از صورت رداء بودن خارج نشود.

1ـ گاهی شخصی غیبت کسی را می کند و اظهار می دارد که من این عمل را انجام نمی دهم و اهل آن نیستم؛ مثلاً اظهار می دارد: الحمدللّه که من مبتلا به حبّ ریاست نیستمس : به نظر جنابعالى، نماز عيد فطر و قربان و نماز جمعه، از کدام نوع از واجبات ‏است؟

اگر از گفته پزشک متديّن و امين اطمينان حاصل کنيد که روزه براى شما ضرر دارد و يا خوف ضرر داشته باشيد، روزه گرفتن واجب نیست

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) ، استفتائات رهبر معظم انقلاب درخصوص روزه داری را منتشر کرد.

  سایت مراجع
 کانال‌ها
نماز ظهر عاشورا
  اساسنامه

  اخبار هیئت

  اوقات شرعی
  حدیث روز

حدیث موضوعی
 نور سافت
  آمار سایت
» امروز :
» تعداد بازدید کننده : 1204
» تعداد بازدید : 1454
» دیروز :
» تعداد بازدید کننده : 700
» تعداد بازدید : 958
» کل بازدید ها :
» تعداد بازدید کننده : 3030226
» تعداد بازدید : 3654703
  جستجو