ذکر ایام هفته
  منوی اصلی
  حوزه نت
  پایگاه های اسلامی

  سایت رهبری
  بیانات رهبری
آیت الله جعفری تهرانی
  بیانات رهبری
  خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه از فرم زیر استفاده نمایید

ایمیل*
تلفن همراه*
تصویر امنیتی

ای عزیز! ابن ربیع شامی می گوید: بر حضرت امام صادق – علیه السلام – وارد شدم در حالی که همه اهل خانه جمع بودند؛ پس امام – علیه السلام- فرمود: ای شیعه آل محمد! بدانید کسی که در هنگامه خشم، بر خود مسلط نباشد از ما نیست؛

«ولیبدلّنهم من بعد خوفهم اَمنا». امام صادق(ع) می فرماید: آیه ی شریفه درباره ی حکومت امام زمان است و سپس ادامه می دهند «در آن زمان چندان امنیت بر سراسر جهان گسترده می شود که از هیچ چیز به چیز دیگر، زیان نمی رسد، ترس و وحشتی به چشم نمی خورد. حتی جانوران و حیوانات در بین مردم رفت و آمد می کنند و نسبت به یکدیگر آزاری ندارند.

این احساس گناه ، عاملی بود پیوسته شعله ور ، که مردم را برای شورش و انتقام خواهی ، دائم به جلو می راند . امام (ع) توانست هر وقت فرصتی بدست می آمد ، مردم را به انقلاب بر ضد امویان برانگیزد و پیوسته این کار رااز سر میگرفت ، و آن شعله ، نه فرو می نشست نه خاموش میشد.

همین که به حرم شریف عباسی رسیدم و به شبکه های ضریح مقدس چنگ زدم، ناگهان خود را در وسط انوار توحید دیدم؛ به طوری که گذشته و حال و آینده و زمان و مکان و تمام عوالم در برابر من مساوی شد. کاملاً از خودم محو شدم و این جذبه درونی خاص را درک کردم که دقایقی چند با من بود و دوام داشت... 

ابو هریره که از مزدوران معاویه و از دشمنان خاندان امامت است در عین حال اعتراف می کند که: رسول اکرم (ص) را دیدم که حسن و حسین (ع) را بر شانه های خویش نشانده بود و به سوی ما می آمد،وقتی به ما رسید فرمود: هر کس این دو فرزندم را دوست بدارد مرا دوست داشته و هر که با آنان دشمنی ورزد با من دشمنی نموده است.

مصاحبه با مردی که چهل سال حرم حضرت عباس(علیه السلام) او را بعنوان پیش‌نماز می شناخت. ...

حجت‌الاسلام قرائتی در یکی از برنامه‌های اخیر درس‌هایی از قرآن به بیان خاطره‌ای از اثبات حقانیت حضرت علی(ع) در جمع برخی علمای جهان اسلام پرداخت.+ فیلم

این تناسب براى همه کس نبوده است و بعد از این هم، براى کس دیگرى واقع نشده است، حتى درباره ى ائمه هم من ندیده ام که چنین امرى وارد شده باشد.براى  هیچ کس تاکنون واقع نشده است. این فضیلت، از مختصات حضرت صدیقه علیهاالسلام است. 

آیت الله بهجت: «برای برهان این‌طور می‌گوییم؛ وگرنه نمی‌خواهیم [کاسه] گرم‌تر از آش باشیم. خودشان [اهل‌بیت علیهم‌السلام] پشت سر اینها [مخالفین] نماز می‌خواندند و به آنها «السلام علیک یا امیرالمؤمنین» می‌گفتند. اما اینکه کسی به اقامه برهان برای یک مطلب، بگوید که این تفرقه است، غلط است؛ یعنی چه تفرقه است؟ ما نمی‌خواهیم با سبّ و طعن کار بگذرانیم؛ اگرچه سبّ و طعن در بین خود اینها [صحابه] هم بوده است».

سید‌بن طاووس نقل می‌کند: محمد همدانی می‌گوید: به آن حضرت نوشتم: اگر صلاح می‌دانید مرا از محل دفن مادرتان فاطمه زهرا (س) آگاه سازید که آیا در مدینه است یا همانگونه که مردم می‌گویند در بقیع قرار دارد؟ آن حضرت در جواب نوشت: «هی مع جدی صلوات الله علیه» یعنی حضرت زهرا (س) در جوار جدم رسول الله (ص) دفن شده است. * نظر علمای معروف شیعه در این باره چیست؟

پیامبر جنایتکاران عرصه‌ی «جنگ نرم» را، از آنجایی که با باورهای مردم و جایگاه رسالت درافتاده بودند، عفو نمی‌کردند. دو نفر در این زمینه بسیار شاخص‌اند: یکی نذر بن ‌حارث که دست بر قضا پسرخاله‌ی پیامبر نیز بود و دیگری عقبه‌ بن‌ ابی‌ معیط.

مقام معظم رهبری: «قبولی زیارت معنایش این است که آن فیضی که از ملاقات این ولیّ خدا به ملاقات‌کننده میرسد، آن فیض به شما برسد؛ این معنای قبولی زیارت است.»

قَالَ علیه‌السلام: لَا تُجَاهِدِ الطَّلَبَ جِهَادَ الْغَالِبِ وَ لَا تَتَّکِلْ عَلَى الْقَدَرِ اتِّکَالَ الْمُسْتَسْلِمِ.

امام حسن علیه‌السلام فرمود: در طلب روزى مانند کسى که براى پیروزى پیکار مى‏‌کند، مکوش و به تقدیر نیز چندان تکیه مکن که مانند شخص تسلیم‌شده، هیچ تلاشى نکنى‏. (تحف‌العقول، ص۲۳۳)

باده بده ساقیا ، ولی ز خم غدیر

 چنگ بزن مطربا ، ولی به یاد امیر

دکتر محمدحسین رجبی دوانی، پژوهشگر و کارشناس تاریخ اسلام در گفتاری، علل محدود بودن اطلاعات ما درباره‌ی شخصیت و سیره‌ی آن حضرت را بررسی می‌کند:

 الکَمال کُلُ الکَمال التَّفَقهُ فِی الدِّینِ وَ الصَبرُ عَلی النائِبَه وَ تَقدِیرُ المَعیشَةِ. [کافی، ج۱، ص۳۲]

نهایت کمال، فهم در دین و صبر بر مصیبت، و اندازه‌ نگه‌داشتن در خرج زندگانی است.

امام جواد علیه‌السلام از منظری یک وضعیت ویژه نیز داشتند که ایشان را از دیگر ائمه علیهم‌السلام متمایز می‌کند. این‌که مباحثات بین مذهبی مطرح در دوره‌ی امام رضا علیه‌السلامیک‌دفعه به ایشان منتقل شد. در حالی که مثلاً در دوره‌ی امام باقرعلیه‌السلام مناظرات بین‌ مذهبی چندان پررنگ نبود.

امام رضا(علیه السلام): تو برادر من هستی، مادام که خدای تعالی را اطاعت کنی. اما هرگاه به معصیت خداوند دست زدی، دیگر بین من و تو، برادری نیست. مگر در قرآن نخوانده ای؟ حضرت نوح علیه السلام به خداوند عرض کرد: «خدایا پسر من از خانواده من است.» ولی خداوند فرمود: ...

نامه امام رضا(علیه السلام) به حضرت عبدالعظیم حسنی(علیه السلام): ای عبدالعظیم از سوی من به دوستانم سلام برسان و به آنها بگو که شیطان را به خود راه ندهند و به آنان فرمان بده به راستی در گفتار و ادای امانت.

بخش عمده‌ای از ثروت امام حسن (ع) به‌صورت صدقه (به معنای رایج) هزینه می‌شد و از این راه به افراد فقیر و ناتوان و مقروضان یا کسانی که دیه بر عهده داشتند، کمک می‌شد حتی در برخی گزارش‌ها بیان شده است که آن حضرت (ع) دو نوبت نیمی از ثروت خود را صدقه داده و به‌عنوان بخشنده‌ترین فرد زمان خود شناخته می‌شدند.

من به شما عزیزان توصیه میکنم که با صحیفه‌ی سجادیه انس بگیرید، دعای پنجم صحیفه‌ی سجادیه را مکرر در مکرر بخوانید. این دعای پنجم صحیفه‌ی سجادیه مال ماست. 

انّ العباس بن على زقّ العلم زقّاً

همانا عباس فرزند على علیه السلام علم را چون غذا در کودکى از پدرش وارد جانش نموده است .

آیا دوست دارى از کسانى باشى که به واسطه آمرزش لغزشهاى گذشته طومار اعمالت تغییر یابد و گناهان هفتاد سال از تو آمرزیده شود؟! آیا دوست دارى از کسانى باشى که از دنیا رفته بدون اینکه گناه قابل مؤ اخذه داشته باشى ؟! آیا دوست دارى از کسانى باشى که رسول خدا(صلی الله علیه و اله) با آنها مصافحه مى فرمایند؟!

حجت‌الاسلام والمسلمین عالی:«سداد» به معنای استقامت، محکم بودن مثل سد و پولادین بودن است. در راه خدا سختی‌هایی هست، جهنم رفتن خیلی سخت نیست؛ هرزگی می‌خواهد و رها بودن؛ زبان هر چه می‌خواهد بگوید و چشم هر چه می‌خواهد ببیند و شکم هر چه می‌خواهد واردش شود. اما بهشت با سختی‌ها پوشیده شده است. باید پا روی نفس بگذارید و ترمز کنید و این کار استقامت می‌خواهد.

قالَتْ علیها السلام : یا ابَا الحَسَن ، إنّى لاسْتَحى مِنْ إلهى انْ اکَلِّفَ نَفْسَکَ ما لاتَقْدِرُ عَلَیْهِ.

خطاب به همسرشان امیرالمؤمنین على علیه السلام کرده و فرمودند: من از خداى خود شرم دارم که از تو چیزى را در خواست نمایم و تو توان تهیه آن را نداشته باشى.

«یکی از خصوصیاتی که در انقلاب ما بارز است، مطرح شدن مکررِ مضاعف نام مبارک حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها است». این جمله را رهبر انقلاب فرمودند و همگان را به حفظ ارتباط معنوی با حضرات معصومین علیهم‌السلام دعوت کردند. به مناسبت شهادت بانوی دو عالم،مجموعه‌ای از بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی سبک زندگی دخت گرامی پیامبر اسلام را در پنج سرفصلِ «رابطه با خدا؛ مدافع ولایت؛ همسر امیرالمؤمنین علیه‌السلام؛ ام‌ابیها و الگوی زن مسلمان ایرانی» منتشر شده است.

به‌عنوان شیعیان باید ببینیم که امام از زندگی کردن ما در تمام شئون چه انتظاری دارند در تمام جنبه‌ها نه فقط در یک بعد. یعنی آن چیزی که هم امام حسن عسکری(ع) از ما خواستند هم سایر ائمه، رعایت حقوق شرعی و حقوق واجب دینی و ترک محرمات است. یعنی اگر شیعه‌ای در واجبات کوتاهی کند و محرمات هم برایش عادی شود باید بداند که هرچقدر در جلسات دینی و عزاداری اهل‌بیت باشد و... (که همگی سرجای خود خوب است) فایده‌ای ندارد.

«بادِروا اَحداثَکُم بِالحَدیثِ قَبلَ انَ تَسبِقکُم اِلَیهِمُ المُرجِئَة.»
(وسایل الشیعه، ج15، ص196)

پیش از آن که گروه های منحرف، فرزندان را به بیراهه بکشانند، با تعلیم و تربیت دینی آنان را دریابید.

رهبر معظّم انقلاب: دوران حاکمیّت اسلام در مدینه، دوران شالوده‌ریزی نظام اسلامی و ساختن یک الگو و نمونه از حاکمیّت اسلام برای همه‌ی زمانها و دورانهای تاریخ انسان و همه‌ی مکانهاست. هدف پیامبر اکرم فقط مبارزه با کفّار مکه نبود؛ مسأله، مسأله‌ی جهانی بود. هدف این بود که پیام آزادی و بیداری و خوشبختی انسان به همه‌ی دلها برسد. این جز با ایجاد یک نظام نمونه و الگو امکانپذیر نبود.

علامه طباطبائی  پس از نقل این روایت می نویسد : این روایت همانطور که ملاحظه می نمائید سورة فاتحة الکتاب را تفسیر می­کند و مؤید گفته قبلی ماست که گفتیم این سوره کلام خدای سبحان است امّا به نیابت از طرف بنده ­اش که در مقام عبادت و اظهار عبودیت بیان می­دارد و پروردگار خویش را ستایش می­کند و این سوره در اصل برای عبادت قرار داده شده و در قرآن هیچ سوره ­ای نظیر آن دیده نمی شود.

در روایتى آمده است که امام صادق- علیه‏ السّلام- به زراره فرمود: اى زراره، به درستى که آسمان چهل صبح بر حسین خون گریست، و زمین چهل صبح با سیاهى‏ اش گریه کرد، و خورشید چهل صبح با گرفتگى ‏اش گریه نمود، و کوه‏ها تکّه تکّه شده و فرو ریختند، و دریاها خروشیدند، و ملایکه چهل صبح بر حسین- علیه‏ السّلام- گریستند.

مستند «معبر» روایت تازه و متفاوتی از پیاده روی اربعین حسینی است، از نگاه هشت سال دفاع مقدس و از زاویه‌ای تازه، که منجر به کشف پیوند عمیقی میان این دو حادثه بزرگ در قرن اخیر شده است.

سیاست‌های مالی‌ای که در پیش گرفته شد، باعث شد مردم و به‌ویژه خواص، دنیازده شوند. لذا آن‌ها عدالت امیرمؤمنان علیه‌السلام را تحمل نکردند و جلوی حضرت ایستادند. سیاست‌های خلفا باعث ایجاد شکاف طبقاتی عظیم و نیز باعث ایجاد اشرافی‌گری و اشرافی‌نگری در جامعه شد. این اشرافی‌گری و اشرافی‌نگری بستر یک انحراف بزرگ در نظام سیاسی دنیای اسلام شد.

کنار زدن علی علیه‌السلام از منصب امامت و ولایت جامعه در صدر اسلام، نقطه‌ی آغاز سکولاریسم در جامعه‌ی اسلامی است. نصب آن حضرت به ولایت، خط بطلان کشیدن بر سکولاریسم در همه‌ی ابعاد و اشکال آن به‌ویژه جدایی دین از سیاست و حکومت است.

سازمان وکالت از سوی امام معصوم دارای چنان قوام و استحکامی شد که مجموعه نیازهای فکری، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی مسلمانان را تولیت و کفایت می‌کرد و مراکز با عظمت علمی و حدیثی مانند قم و نجف و مشهد، محصول تدبیر والای حضرت امام هادی علیه‌السلام است.

پیامبر خدا(صلى الله علیه و آله و سلّم): هر کس دو شب عید [ فطر و قربان] را به خاطر پاداش خدا به عبادت بپردازد ، در آن روز که دل ها مى میرند ، دل او نمى میرد.

حجت‌الاسلام پیشوایی: فعالیت علمی و فرهنگی امام باقر(ع) با دوران ممنوعیت نقل و کتابت حدیث به عنوان سیاست رسمی خلفا همزمان بود. این ممنوعیت نقل و کتابت حدیث تا زمان خلافت عمر بن عبدالعزیز ادامه پیدا کرد. شیعه از اول این موضوع را به رسمیت نشناخت و حتی به صورت پنهانی به حرکت علمی خود ادامه داد. امام باقر(ع)این حرکت علمی گسترده را در همین دوره شروع و سازماندهی کرد.

حجت الاسلام جباری: با وجود فشارها و محدودیت‌های فراوانی که علیه ایشان وجود داشت، وکلایی را در اقصی‌نقاط عالم اسلام منصوب کرده بودند. این وکلا بسیار زیرکانه و حساب‌شده با شیعیان ارتباط داشتند و نامه‌های شیعیان و وجوه شرعی را جمع و تقدیم امام می‌کردند. این مسأله از قبل در میان ائمه وجود داشت، اما در دوره‌ی امام جواد شبکه‌ی وکالت گسترش یافت.

مرحوم آیت الله بهجت(ره):حضرت رضا و حضرت معصومه علیهماالسّلام با هم اتحاد و اتصال دارند، بلکه همه نور واحدند؛ لذا انسان به هرکدام که متوسل شود، از دیگری جواب می‌گیرد، البته مصححی در کار هست. همچنان که از حضرت رسول صلّی‌اللّه‌علیه‌وآله‌وسلم حاجت خواسته‌اند و ایشان به حضرت امیر علیه‌السلام و آن حضرت به امام حسن تا امام زمان علیهم‌السلام حواله داده‌اند؛ زیرا مجری امور در این زمان، آن حضرت است.

حضرت آیت الله بهجت(ره):حضرت معصومه علیهاالسلام از قبیل امامزاده‌های مطلق نیست، که هنگام زیارت او زیارت‌نامه‌ مطلق امامزاده‌ها خوانده شود، بلکه زیارت مخصوص به خود دارد؛ زیرا در روایت است: «مَنْ زارَها وَجَبَتْ لَهُ الْجَنةُ؛ هر کس او را زیارت کند، بهشت بر او واجب می‌گردد». خیلی کلمه‌ بزرگی است!

  سایت مراجع
 کانال‌ها
نماز ظهر عاشورا
  اساسنامه

  اخبار هیئت

  اوقات شرعی
  حدیث روز

حدیث موضوعی
 نور سافت
  آمار سایت
» امروز :
» تعداد بازدید کننده : 332
» تعداد بازدید : 358
» دیروز :
» تعداد بازدید کننده : 918
» تعداد بازدید : 1037
» کل بازدید ها :
» تعداد بازدید کننده : 2996633
» تعداد بازدید : 3612236
  جستجو